İçeriğe atla

"Mercan adası" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
(düzeltme AWB ile)
k
{{Ek kaynak gerekli}}
[[Dosya:Mvey0290.jpg|thumb|300px|sağ|[[Büyük Okyanus]]'taki bir '''mercan adası''']]
'''Mercan adası''' ya da '''atol''',Ortasında [[lagün]] adı verilen bir göl bulunan, kısmen veya tamamen lagünü çevreleyen adacıklara denir. Atolller her zaman dairesel yapıda olmamakla birlikte düzinelerce kilometre çapında kapalı bir şekil oluşturan ve ortasında yaklaşık 50 m ya da daha derin bir lagün bulunduran [[Mercan resifi|mercan resiflerinden]] oluşur.
 
== Oluşum Süreci ==
 
Derin okyanus tabanının denizin en yüksek kabarmak düzeyinin hemen altına kadar yükselmesi sonucunda oluşan resifin büyük bölümü su altındadır. Resifin üst çember bölümünün çevresinde genellikle alçak düz adalar ya da alçak ve düz kesintisiz kara şeritleri yer alır. Bu adalardan bazıları Maldivliler, Polinezyalılar, Mikronezyalılar gibi pek çok halkın yüzyılardan beri üzerinde yaşadığı yerlerdir.<ref>Anabritannica Genel Kültür Ansiklopedisi Cilt 2. sayfa 87 Ana Yayıncılık aş./ 2004 istanbul</ref>
 
[[Dosya:Maldives.visibleearth.nasa.jpg|thumb|sağ|[[NASA]] tarafından maldivlerde bulunan 1.332 adadan 26 tane mercan adası.]]
==Dağılımı==
Dünyadaki atoll dağılımına bakıldığında atolllerin daha çok pasifik okyanusu (Tuamotu adaları, Caroline Adaları, Marshall Adaları) ve Hint Okyanusu'nda (Maldivler, Laccadive Adaları, Chagos Takım Adaları...) bulunduğu görülmektedir.
 
Resif mercanlar sadece okyanus ve denizlerin sıcak tropikal ve subtropikal sularında geliştiğinden atolller yalnızca tropik ve tropik altında bulunur. Tropik denizlerde, çökme kuramı uyarınca aynı oluşumun değişik aşamaları biçiminde birbiri ile ilişkilendirilebilen çeşitli resif ve volkanik ada türleri yer alır. İlk kez 1952'de Enewetak atollünde gerçekleştirilen bir dizi sondaj çalışması sonucunda bugünkü resiflerin üstünden 1400 m aşağıda volkanik kayaçlar saptanmış ve böylece çökme kuramı büyük ölçüde doğrulanmıştır.
==Kaynakça==
{{Kaynakça}}
# https://en.wikipedia.org/wiki/Atoll
{{Kıyı coğrafyası}}
{{coğ-terim-taslak}}
6.744

değişiklik