"Guernica Bombardımanı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
→‎Can kaybı: düzeltme, değiştirildi: hükümeti → hükûmeti
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (→‎Can kaybı: düzeltme, değiştirildi: hükümeti → hükûmeti)
Sivil can kaybı sayısı tartışmalıdır. General [[Emilio Mola]]'nın yönetimindeki Milliyetçi güçler, sadırıdan üç gün sonra şehre girdiklerinde, kayıpların tam sayısını belirlemeye yönelik bir çalışma yapmadılar. O dönemde Bask Hükümeti'nden yapılan açıklamaya göre ölü sayısı en az 1.654, yaralı sayısı ise 889'du. Çatışmaların haricindeki pek çok dış kaynakta, bu rakamların doğru olduğu varsayıldı.<ref>Gérard Brey, [http://www.sbhac.net/Republica/TextosIm/Guernica/Guernica.htm La destrucción de Guernica], ''Tiempo de Historia'' nº 29, Nisan 1977, çevrimiçi erişim 14 Eylül 2006. Bu yazı, Herbert R. Southworth'un ''La destrucción de Guernica'' (Ruedo Ibérico, Paris, 1975) eserine dair bir değerlendirmedir.</ref> O dönemden 1970'lere kadar, doğrulukları tartışmalı olsa da bu rakamlar birçok başka kaynakta kullanıldı.
 
Milliyetçi cunta hükümetihükûmeti ise şehrin, kaçmakta olan Cumhuriyetçi güçler tarafından yakılarak tahrip edildiğini iddia etti ve kayıplar hakkında net bir sayı belirtmedi. Bahsedilen en düşük ölü sayısı, Franco yanlısı ''Arriba'' gazetesinin [[30 Ocak]] [[1970]] tarihli sayısında öne sürülen 12'ydi.
 
Daha güncel çalışmalardan Raul Arias Ramos'un ''La Legion Condor en La Guerra Civil'' isimli kitabındaki ölü sayısı 250, Joan Villarroya ve J.M. Sole i Sabate'nin ''Espana en Llamas. La Guerra Civil desde el Aire'' kitabındaki ölü sayısı ise 300'dür.<ref>El Mundo, "El Bombardeo de Guernica", ''El Mundo'', cilt 12 (Ekim 2005)</ref>. Bu rakamlara, [[Stanley Payne]] ve [[Antony Beevor]] gibi tarihçiler ile, [[BBC]] ve [[El Mundo]] gibi yayın organları tarafından atıfta bulunulmuştur.
30.297

değişiklik

Gezinti menüsü