İçeriğe atla

"Nasyonal Sosyalist Program" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎top: imla, değiştirildi: Hükumet → Hükûmet , Hükumeti → Hükûmeti
k (→‎top: imla AWB ile)
k (→‎top: imla, değiştirildi: Hükumet → Hükûmet , Hükumeti → Hükûmeti)
# Sadece bizim milletimizden olanlar vatandaş olabilir. Sadece Alman soyundan gelenler, inancı ne olursa olsun, bizim milletimizdendir. Bu yüzden hiçbir Yahudi bizim milletimizin parçası olamaz.
# Vatandaş olmayanlar Almanya'da yabancı olarak ve yabancılar kanununa bağlı olarak yaşamalı.
# HükumetiHükûmeti seçme ve devletin kanunlarına karar verme hakkı sadece vatandaşlara ait olacaktır. Bu yüzden merkezi hükûmette veya taşrada veya belediyelerde, nerede olursa olsun vatandaş olmayanlar hiçbir resmi makamda görev alamayacaktır. İnsanların parti hatırıyla, karakter ve yeteneğe bakılmaksızın göreve atandığı yolsuz parlamento yönetimine karşı savaş açıyoruz.
# Bizce bir hükûmetin ilk görevi her vatandaşın bir işe sahip olduğundan emin olmasıdır. Eğer hükûmet bu görevini yerine getiremiyorsa, vatandaşımız olmayan insanlar Almanya'yı terk etmelidir.
# Alman ırkından olmayan hiç kimseye Almanya'da yaşama izni verilmemelidir.
# Basın tarafından bilinçli olarak yayılan siyasi yalanlara karşı yasal mücadele edilmesi ve ulusal bir Alman basınının oluşturulması için şunları talep ediyoruz: <br> a. Almanca yayım yapan tüm gazetelerin editör ve yöneticileri Alman vatandaşı olmak zorundadır. <br> b. Almanlara ait olmayan gazeteler yalnız Almanca basılmak koşuluyla özel izin verilerek yayım yapabilmelidir. <br> c. Kamu yararına aykırı olan gazeteler yasaklanmalıdır.
# Alman ırkının varlığı tehlikeye atılmadığı sürece ve ahlakî duygusu rahatsız edilmediği ölçüde, her inançtan insan devlet içinde çalışabilmelidir. Nasyonal Sosyalist Parti, Hristiyan olmakla beraber herhangi bir mezhebe ait olduğunu belirtmemektedir. Nasyonal Sosyalist Parti, Yahudilerin kişisel çıkarlarına karşı mücadele edecek herkesin ulusumuzun ortak çıkarlarını gözeterek mücadele etmesi gerektiğini ve böylelikle ulusumuzun güçlü olacağına inanmaktadır.
# Biz Reich (''Almanya'') için güçlü bir hükûmet oluşturacağız. HükumetHükûmet ve tüm hükûmet kuruluşları çıkan yasalar üzerinde denetim sağlayacak ve tüm Alman eyaletlerinde yürürlüğe girecektir.
 
[[Kategori:Politik kuramlar]]
86.675

değişiklik