"TGV" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boyutta değişiklik yok ,  1 yıl önce
k
→‎Tarihi Gelişimi: imla, değiştirildi: hükümeti → hükûmeti (2)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
k (→‎Tarihi Gelişimi: imla, değiştirildi: hükümeti → hükûmeti (2))
 
== Tarihi Gelişimi ==
TGV fikri ilk kez [[1960]]'larda önerilmiş, sonra [[Japonya]] [[1959]] yılında [[Shinkansen]] yapımına başlamıştı. Fransız hükümetihükûmeti yeni teknolojiler keşfetmekten yanaydı, Aérotrain gibi [[Hovercraft]] ve [[maglev]] gibi hava destekli tren üretimini desteklemekteydi, aynı anda SNCF şirketi geleneksel tarzda faaliyet gösterecek yüksek hızlı trenler tasarımlarını araştırmaya başladı.
 
Özgün bir TGV, gaz türbini-elektrikli lokomotifler tarafından tahrikli olacağı planlandı. Küçük boyutlu Gaz türbinleri, iyi bir güç-ağırlık oranı ve yeteneği ile uzun süreli yüksek güç sağlamak için seçilmişti. İlk prototip, TGV 001’ dir, [[1973]] yılındaki enerji krizini [[petrol]] fiyatındaki artış takip etti, gaz türbinleri elverişsiz kabul edildi ve proje elektrikli havai hatlara döndü. Bu elektrik ise Fransa’nın o dönemde yapmış olduğu yeni nükleer santralleri tarafından üretilecekti.
 
Elektrikli çekiş değişimi için TGV ye önemli bir tasarım revizyonu gerekli oldu. [[1974]] yılında ilk elektrik prototip olan “Zebulon” , yenilikçi vücut motorlar, dış tasarım, süspansiyon ve fren montajı gibi özellikleri güvenlik testlerini tamamlandı.
[[1976]] yılında Fransız hükümetihükûmeti finanse edilen, TGV projesini ve LGV Sud-Est adı verilen ilk yüksek hızlı hat inşaatı kısa bir süre içinde başladı. Ve ilk yapılan hatta “LN1, Ligne Nouvelle 1” adı verildi
 
“Patrick” ve “Sophie” adı verilen iki adet ilk üretim test edilerek 25 Nisan 1980 tarihinde teslim edildi. Ve TGV [[27 Eylül]] [[1981]] de [[Paris]] ve [[Lyon]] arasında hizmete açıldı.
65.184

değişiklik

Gezinti menüsü