İçeriğe atla

"Döviz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  1 yıl önce
k
İmla, değiştirildi: hükümet → hükûmet , Hükümet → Hükûmet AWB ile
k (İmla, değiştirildi: hükümet → hükûmet , Hükümet → Hükûmet AWB ile)
Lozan Antlaşmasının koyduğu sınırlamaların sona ermesiyle birlikte, 20 Şubat 1930 tarihinde çıkartılan 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu ile döviz işlemlerini düzenleme yetkisi [[Maliye Bakanlığı]]na verilmiş ve yoğun bir şekilde döviz kontrolü uygulanmaya başlanmıştır.
 
Özellikle 1983'ten sonra Türk Lirasına [[konvertibilite]] sağlamak yönünde getirilen bazı düzenlemelerle 1567 sayılı kanunun uygulamaları yerine geniş ölçüde bir serbesti ortamı getirilmiştir. Sabit döviz kuru sistemi fiilen terk edilmiş ve kurların önce kısa aralıklarla, sonraları [[Merkez Bankası]]nca her gün belirlenmesi yoluna gidilmiştir. HükümetHükûmet 1989'da aldığı bir kararla [[banka]] ve yetkili kurumlara 3000 dolar veya eşdeğer döviz satabilme hakkı verildi. Mart 1990'da 32 sayılı karar olarak bilinen Türk Parasını Koruma Hakkındaki Karar'da yapılan değişiklikle, Türkiye'de yerleşik kişilere sınırsız döviz bulundurma ve transfer etme gibi haklar tanındı (1993).
 
== Döviz birimleri ==
 
== Avrupa’da Euro öncesi Para Politikası İş Birliği ==
Avrupa devlet ve hükümethükûmet başkanlarının kararıyla (Haag 1969), Avrupa Topluluğu; Avrupa Ekonomi ve Parasal Birliği’ne dönüşmüştür. İlk olarak 1972’de Avrupa Döviz Kuru Birliği kurulmuş, ardından da 1979’da Avrupa Para Sistemi yürürlüğe girmiştir. 1992’de imzalanan Maastricht Anlaşması, Avrupa para entegrasyonun son adımı olmuştur.
 
Avrupa Döviz Kuru Birliği, [[Bretton Woods Sistemi]]nin kısmen de olsa sabit döviz kuru sistemi haline gelmesi için aracılık etmiştir. Tek tek olan Avrupa paralarının konvertibilitesi böylece garanti altına alınmıştır (Block- Floating).
72.741

değişiklik