İçeriğe atla

Samuel Aba: Revizyonlar arasındaki fark

k
→‎top: düzenleme AWB ile
Değişiklik özeti yok
k (→‎top: düzenleme AWB ile)
| dini =
}}
 
 
'''Samuel Aba'''; 1041-1044 yılları arasında hüküm sürmüş [[Macaristan Krallığı|Macar]] kralı.
 
Mátra bölgesinde etkili olan Aba klanının yönetici ailesinin mensubudur. Bazı kaynaklarda Aba klanının kökeni Türk kökenli [[Kabarlar|Kabar]] boyu ile ilişkilendirilmektedir. <ref name= " samuelaba1">Tóth, S.,L., " Princes and dignitaries in the ninth-tenth-century Magyar tribal federation", Annual of the Institute of History University of Szeged/Hungary, 2003. URL: http://acta.bibl.u-szeged.hu/5754/1/chronica_003_021-036.pdf. Erişim: 2018-09-25</ref>
 
Yahudi ya da pagan inancına sahip olduğu düşünülen Samuel’in 1000 yılı başlarında vaftiz olarak Hıristiyan olduğu sanılmaktadır. Kral [[I. Istvan]] 1009 yılında kızkardeşini, Samuel ya da Samuel’in babasıyla evlendirerek ittifak oluşturduğu gibi Eger piskoposluğunu kurdurarak bölgede Hristiyanlığın yaygınlaşmasını sağlamıştır.
Peter’in Venedikli bir asilzade olması, Alman ve Fransız lordlarını askeri ve idari konumlara ataması onun idaresinin Macar asillerince [[Kutsal Roma İmparatorluğu]]’nun bir vesayeti olarak görülmüş ve büyük bir ayaklanma yaşanmıştır. Peter bu nedenle Alman kralına sığınmak zorunda kalırken, Macar asillerde Samuel Aba’yı yeni kral olarak seçmişlerdir (1041).
 
Samuel kral ilan edildiğinde Peter’in yasalarını kaldırırken onun destekçilerini de ağır şekilde cezalandırdı. 1042 yılında Avusturya topraklarına saldırarak Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan Leitha ve [[Morava Nehri]] arasındaki bölgeyi almak istese de çekilmek zorunda kaldı. Karşı saldırıya geçen [[Kutsal Roma İmparatorluğu|Kutsal Roma İmparatoru]] [[III. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru) |III. Heinrich]] Bratislava ve Tuna Nehri’nin solundaki Hron Nehrine kadar olan bölgeyi işgal etti. Zor durumda kalan Samuel’de barış teklif ederek önemli miktarda tazminat ödemek zorunda kaldı. Bu tazminatı ödemek maksadıyla kilise mülklerinden vergi aldı. Bu nedenle de [[Cenad]] piskoposu Gerard, [[Paskalya]]’da yapılması planlanan taç giyme törenini yapmayı reddetti. Yaşadığı mağlubiyet ve kiliseyle arasının bozulması nedeniyle kendisine olan muhalefetin arttığını gören Samuel, tehdit olarak gördüğü kişileri öldürtmeye başladı. Tüm bu yaşananlar Peter’in destekçilerinin artmasına yol açmış ve Roma İmparatorundan müdahalede bulunması için soylularca yapılan talepler sonucunda [[Kutsal Roma İmparatorluğu]] [[III. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru) |III. Heinrich]] Peter’in yeniden Macar kralı olabilmesi için Macaristan’ı işgale yöneldi. 5 Temmuz 1044’de Macar ve Alman güçleri arasında [[Győr]] yakınlarındaki Ménfő’de yapılan muharebe de Samule Aba kuvvetlerinin daha fazla olmasına rağmen yaptığı uygulamalardan rahatsız olan Macar asillerinin isteksiz savaşmalarından dolayı ağır bir mağlubiyet aldı. Savaş alanından kaçmaya çalışsa da kısa bir süre yakalanarak başı kesilmek suretiyle idam edildi.<ref name= "samuelaba2">Kosztolnyik, Z. J. "Dynastic Intrigues and Domestic Realities during the Reigns of Andrew I and Bela I", Hungarian Studies Review, Vol:XXVIII, Yıl:2001. URL: http://epa.oszk.hu/00000/00010/00035/pdf/HSR_2001_1-2_093-108.pdf. Erişim: 2018-08-31</ref> Naaşı Abasár’da inşa ettirdiği manastırda defnedildi.
 
Samuel’in ölümünden sonra Peter yeniden Macar kralı olurken, Macaristan Krallığı’da bir süre [[Kutsal Roma İmparatorluğu]]’nun [[vasal]]ı konumunda kaldı. Samuel ölse de Aba klanı Macaristan’da etkili olmaya devam edebildi.
 
==Kaynakça==
56.875

düzenleme