"Rum" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
178.247.34.96 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(→‎Köken bilimi: Eksik ve yanlış bilgi)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
k (178.247.34.96 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Etiket: Geri döndürme
 
== Köken bilimi ==
[[Dosya:Of'lu Papaz KaramanYazıcı Yorgo.jpeg|thumb|Simi Ionnis Dimitriadis (Ruhani adı: Gregory karamannisYasıciannis)]]
''Rum'' sözcüğü etimolojik ve tarihsel kullanılışıyla [[Doğu Roma İmparatorluğu|Roma]]'dan kaynaklanmıştır. Bu sözcükle ''"Roma İmparatorluğu"'', ''"Roma İmparatorluğu'nda yaşayan kimse"'', ''"Romalı"'', ''"Arap ilinden başka ilden olan kimse"'', ''"Anadolulu"'', ''"Osmanlı"'' gibi anlamların karşılığıdır. [[Eski Türkiye Türkçesi]]nde [[Anadolu]]'ya Diyar-ı-Rum yani “Roma ülkesi” denirdi. Örneğin [[Celalleddin-i-Rumi]], Romalı/Anadolulu Celaleddin demekti. "Rum Selçukluları (Anadolu Selçukluları)" ve "Rumeli (Osmanlı Devleti'nin Avrupa'daki toprakları)" gibi.
 
“Rumeli” ismi, [[Osmanlı İmparatorluğu]]'nun Doğu Roma İmparatorluğu'ndan fethettiği topraklara verdiği Türkçe isimdir. Osmanlı Türkleri, Avrupa'ya ayak bastıktan sonra, burada fethettikleri yerlere Rumeli adını verdiler. Hâlbuki bu isim evvelce bugünkü Anadolu için kullanılmış, hatta Orta Çağ Avrupa kaynaklarında ''Romanie'' şeklinde tercüme edilmiş iken bu son şekil, Rumeli'nin Anadolu'ya mütenazır olarak kullanılması gibi, Balkan yarımadasına tatbik olunmuş ve garp kaynaklarında "Peninsule romaine" tarzında da kullanılmıştır. Yeni çağlardan itibaren, Avrupa harita ve kitaplarında bu yarımadaya "Turquie d'Europe" veya "Empire ottoman d'Europe" denildiği görülüyor ki, sonradan Türkçe neşriyatta, bu adlara muadil olmak üzere, "Avrupa-i Osmânî" ve "Rumeli-i Şâhâne" tabirleri kullanılmıştır.<ref name=IAMEB1>İslam Ansiklopedisi (MEB), Cilt 2, s. 280-281.</ref> ''Rum+el+[[İyelik ekleri|i]]'' (< Rum Eli: Rum (''Ad'') El (''Ad'') +i (''3. teklik iyelik eki'') yapısındaki sözün kökündeki "Rum" kelimesi "Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içinde olan toprak, halklar"<ref name=TDKbts/> anlamıyla kelimenin yapısına katılmıştır. "Roma" sözünün bir biçimidir: (''Lat.'') Roma > Rum (''Osm.Tr.'').
 
Rumluk ırki birlikten yoksundur. Çeşitli kavimler dinleri bakımından "Rum" adıyla anılmışlardır. Mezhep bakımından Sırplar, Bulgarlar ve Ulahlar Ortodoks olduklarından Rum Cemaati (Rum Milleti) kabul edilmişlerdir. Onların yaşadığı Balkan toprakları da Türkler tarafından "Rumeli" olarak adlandırılmıştır. "Yunan olmak" ve "Rumluk" aynı şey değildir. Günümüzde Anadolu topraklarında yaşayan Rum kökenli aileler Trabzon'un Of bölgesinde yoğunlaşmıştır. En çok bilinen Yazıcı, Beyazıtlar, Melesler, Altukalar, (Altıokka) ve Çelikler'in soyları San.Papandreu ve Rodos Rahiplerine dayanır. Yunanlık Kuzey Yunanistan ve Mora çevresiyle sınırlıdır. Buna karşın daha geniş bir anlamı olan Rumluk, bir toplum ve ülkeler anlayışını ifade eder. Batı Anadolu, Adalar-Kıbrıs dahil ve Rumeli Yarımadası gibi daha geniş bir alan, Rumlukla ilgilidir.
 
==Tanımlama==

Gezinti menüsü