"Levent Kırca" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği Gelişmiş mobil değişikliği
 
==Kariyeri==
İlk kez 1964'te [[Ankara Devlet Tiyatrosu]]'nda sahneye çıktı. [[Ankara Birlik Tiyatrosu]] ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. ''Nasreddin Hoca Oyun Treni'', ''Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?'', ''Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?'', ''Sağlık Olsun!'', ''Ne Olur Ne Olmaz'' gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 1978'de ''Altınşehir'' adlı filmle sinemaya geçti. ''Ne Olacak Şimdi?'' ve ''Mavi Muammer'' adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte "[[Güzel ve Çirkin]]" ve "[[Sefiller]]" adlı oyunları sergiledi. ''Üç Baba Hasan'', ''Kadıncıklar'' adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren [[Olacak O Kadar]] adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini ''Son'' adlı filmle yaptı. Daha sonra ''Şeytan Bunun Neresinde'' adlı filmi yönetti. 98'de [[Işılay Saygın]]'ın verdiği bir demeçte ‘‘52 yaşındayım ve hala bakireyim’’ sözlerini ‘Olacak O Kadar’ programında ‘Deliksiz süzgeç’ benzetmesiyle kullanan Kırca'ya Sagın tarafından dava açıldı. Ve [[Rtük]]'e şikayetle Kanal D'yi 1 günlüğüne kapatmış, Kırca da açlık grevi yapmıştı. [[Deniz Baykal]] 'ın konuyu Meclis'i taşıyacağına söz vermesi üzerine açlık grevine son verdi. Olayla ilgili [[İngiltere]] 'nin gazetelerinden [[The Daily Telegraph]], <nowiki>'Komedyen seks şakası yüzünden açlık grevinde' başlığıyla olayı özetledi. Kırca yaşanılanlarla ilgili ''</nowiki>''Biz Genelkurmay Başkanı [[İsmail Hakkı Karadayı|Karadayı]]<nowiki>'yı bile canlandırdık. Kendisi bizi arayıp tebrik etti. Benim yüzümden çalıştığım kanalın kapatılmasını hazmedemiyorum''</nowiki>'' dedi.<ref>http://www.hurriyet.com.tr/gundem/deliksiz-suzgec-6-milyara-patladi-39163024</ref>
 
2000 yılında Mahkeme yapılan esprilerde Saygın'ın kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu kanısına varıldığını belirterek, Kırca'yı 6 milyar lira manevi, 118 milyon lira maddi tazminat ödemeye mahkûm etti.
 
1998 yılında [[33. Türkiye Hükûmeti]]'nde Kültür Bakanlığının tavsiyesiyle verilmeye başlanan [[Devlet Sanatçısı]] unvanına<ref name="NTV"/> lâyık görülmüş Kırca'nın bu unvanı Nisan 2015'te geri alındı.<ref name="a1"/> Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardan olup 2011 yılında [[Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas]] isimli komedi dizisine başlamıştır, fakat reyting alamadığından dolayı dizi dört bölüm sürmüş ve bitmiştir.
2.229

değişiklik

Gezinti menüsü