İçeriğe atla

"Afyonkarahisar (il)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Yönetim: ek bilgi
(→‎Yönetim: bilgi eklendi)
(→‎Yönetim: ek bilgi)
İllerde protokolde ilk sırada yer alan Vali, merkezi yönetimi temsil eder ve Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Büyükşehir dışındaki illerde yerel yönetim, şehirler düzeyindedir. Belediye Başkanı, belediye sınırları içinde kalan seçmenin oy çokluğu ile seçilir. Ayni seçmen İlçe Belediye Meclisi için de oy kullanarak ilçelerin belediye meclisleri oluşturur. İldeki bütün seçmenler ayrıca il genel meclisi için de oy kullanarak, İl Genel Meclisinin oluşumunu sağlarlar.
 
İl genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için yapılan seçimlerde, onda birlik baraj uygulamalı nispi temsil sistemi, belediye başkanlığı seçiminde ise çoğunluk sistemi uygulanır İl genel meclisi ve belediye meclisi üye sayıları ilçe nüfusuna göre, bukontenjandan kalan sayıların partilere dağılımı ise D'Hondt Sistemine göre belirlenir (Kanun:2972-Madde:23)
 
[[İl Genel Meclisi]], [[İl Özel İdaresi]]nin karar organıdır, başkanını üyeleri arasından gizli oyla seçer. Ayrıca, [[İl Genel Meclisi]] kendi içinden gizli oyla bir yıl görev yapacak 5 kişilik '''İl Encümeni'''ni seçer.<ref>https://www.icisleri.gov.tr/illeridaresi/ozel-idare1</ref><ref>https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5302.pdf</ref>
20.516

değişiklik