İçeriğe atla

"Vizigotlar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k
Vizigot ordusunun askeri yapısı çok örgütlüdür. En küçük askeri birim 10 askerden oluşmakta ve bir sorumlusu bulunmaktaydı. 10 kişi 100 kişilik başka bir grubun parçası, o da 1000 kişilik en büyük birimin parçasıydı. En büyük birim ''millenarii'' olarak adlandırılmakta ve savaş alanında kral veya onun yetki verdiği kişi tarafından yönetilmekteydi. Bu atananlara ''dukam'' (günümüzdeki dük) denmekteydi.
 
== MimariVizigot sanatı ==
''Ana madde [[Vizigot sanatı]]''
Vizigotlardan günümüze kalan Kuzey İspanya’da bazı kiliseler bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni [[Palencia]]’da bulunan San Juan de Baños kilisesidir. Vizigot mimarisinin en göze çarpan özelliği bir kolondan diğerine giden kemerlerdir. Bu kolonlarda hayvan ve yiyecek figürleri de bulunur. Vizigot mimarisi Bizans mimarisini etkilemiştir. Vizigotlardan kalan bazı kiliseler şunlardır: [[Zaragoza]]’daki San Pedro de la Nave kilisesi, Orense’deki Santa Comba kilisesi, [[Burgos]]’daki [[Santa María de Quintanilla de las Viñas]] kilisesi.
 
=== Sanat eserleriMimari ===
Vizigotlardan günümüze kalan Kuzey İspanya’da bazı kiliseler bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni [[Palencia]]’da bulunan San Juan de Baños kilisesidir. Vizigot mimarisinin en göze çarpan özelliği bir kolondan diğerine giden kemerlerdir. Bu kolonlarda hayvan ve yiyecek figürleri de bulunur. Vizigot mimarisi Bizans mimarisini etkilemiştir. Vizigotlardan kalan bazı kiliseler şunlardır: [[Zaragoza]]’daki San Pedro de la Nave kilisesi, Orense’deki Santa Comba kilisesi, [[Burgos]]’daki [[Santa María de Quintanilla de las Viñas]] kilisesi.[[Dosya:CoronaRecesvinto01.JPG|150px|sağ|thumb|kral Reccesvinta'nın tacı]]
Bilinen en büyük Vizigot hazinesi 1858-61 yılları arasında Toledo’nın dışındaki Guarrazare’de bulunandır. Burası çok eski bir Vizigot mezarlığı olup ölüye armağan edilen dini semboller içerir. Altından haçlar ve değerli taşlardan figürler çıkartılmıştır. En önemli buluntu ise ikisinin üzerinde kralın isminin yazılı olduğı be adet kral tacıdır. Recceswinth (649-672)ve Suintila (621-631) isimli kralların adları taclarının üzerinde yazılıdır. (Suintila’nın tacı 1921 yılında çalışmıştır ve şimdi nerede olduğu bilinmemektedir.) Mezarlıkta bulunan tüm eserler altın, safir, inci gibi değerli maden ve taşlardan üretilmiştir. Rekkesvinta’nın tacında altın ve değerli taşlarla '''ECCESVINTUVS REX DEFERET''' (kral Rekkesvinta’nın hediyesidir) yazmaktadır. [[Dosya:CoronaRecesvinto01.JPG|150px|sağ|thumb|kral Reccesvinta'nın tacı]][[Madrid]]'deki [[Arkeoloji Müzesi (Madrid)|Arkeoloji Müzesi]]'nde sergilenen bu eserler diğer metallerden objeleri de içermektedir, daha erken dönem eserlerde ise yoğunlukla bronz kullanıldığı görülmüştür. Sanat eserlerinde ise çeşitli hayvan görüntüleri ile dini simgeler resmedilmiştir.
=== Sanat eserleri ===
Bilinen en büyük Vizigot hazinesi 1858-61 yılları arasında Toledo’nın dışındaki Guarrazare’de bulunandır. Burası çok eski bir Vizigot mezarlığı olup ölüye armağan edilen dini semboller içerir. Altından haçlar ve değerli taşlardan figürler çıkartılmıştır. En önemli buluntu ise ikisinin üzerinde kralın isminin yazılı olduğı be adet kral tacıdırtaçlarıdır. Recceswinth (649-672) ve Suintila (621-631) isimli kralların adları taclarının üzerinde yazılıdır. (Suintila’nın tacı 1921 yılında çalışmıştırçalınmıştır ve şimdi nerede olduğu bilinmemektedir.) Mezarlıkta bulunan tüm eserler altın, safir, inci gibi değerli maden ve taşlardan üretilmiştir. Rekkesvinta’nın tacında altın ve değerli taşlarla '''ECCESVINTUVS REX DEFERET''' (kral Rekkesvinta’nın hediyesidir) yazmaktadır. [[Dosya:CoronaRecesvinto01.JPG|150px|sağ|thumb|kral Reccesvinta'nın tacı]][[Madrid]]'deki [[Arkeoloji Müzesi (Madrid)|Arkeoloji Müzesi]]'nde sergilenen bu eserler diğer metallerden objeleri de içermektedir, daha erken dönem eserlerde ise yoğunlukla bronz kullanıldığı görülmüştür. Sanat eserlerinde ise çeşitli hayvan görüntüleri ile dini simgeler resmedilmiştir.
 
[[Madrid]]'deki [[Arkeoloji Müzesi (Madrid)|Arkeoloji Müzesi]]'nde sergilenen bu eserler diğer metallerden objeleri de içermektedir, daha erken dönem eserlerde ise yoğunlukla bronz kullanıldığı görülmüştür. Sanat eserlerinde ise çeşitli hayvan görüntüleri ile dini simgeler resmedilmiştir.
 
== Din ==
8.636

değişiklik