İçeriğe atla

Bob Hawke: Revizyonlar arasındaki fark

düzen
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(düzen)
|imza =
}}
'''Robert Bob Hawke''', [[Companion of the Order of Australia|AC]], [[GCL]] (d. 9 Aralık 1929 - ö. 16 Mayıs 2019), 1983-1991 yılları arasında hizmet veren, [[Avustralya Başbakanı]] olan eski bir Avustralyalı politikacıdır. [[Avustralya İşçi Partisi|İşçi Partisi]] ​​'nin lideri olarak göreve başlamıştır.
 
Hawke [[Güney Avustralya]] 'da doğdu ama çocukken [[Batı Avustralya]]' ya taşındı. [[Batı Avustralya Üniversitesi]] 'ne katıldı ve daha sonra [[Rhodes Scholar]]' a [[Oxford UniversityÜniversitesi]] 'yene gitti. 1956 yılında Hawke, [[Sendikalar Avustralya Konseyi]] 'ne (ACTU) araştırma görevlisi olarak katıldı. Ücret tahkiminden sorumlu olmak için yükselen kişi, yüksek bir kamuoyu elde ettiği 1969'da [[Avustralya Sendikalar Sendikaları Konseyi]] seçildi. ACTU Başkanı olarak on yıl sonra, Hawke siyasete girme niyetini duyurdu ve hemen [[Wills]] [[Bölümü]] için İşçi Partisi olarak [[Avustralya Parlamentosu|Temsilciler Meclisi]] ​​seçildi.
 
16 Mayıs 2019'da [[Sidney]]'deki evinde hayatını kaybetti.<ref>https://www.theguardian.com/australia-news/2019/may/16/bob-hawke-former-australian-prime-minister-dies-age-89</ref>