İçeriğe atla

"Abhaz-Gürcü ihtilafı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Çatışma değil ihtilaf olması gerekir. Savaşı anlatan bir madde zaten var. Ülkelerin kendi egemenlik alanlarını işgal etmesi gibi bir ifade sanırım doğru bir terim değil. Yeniden düzenledim.
(→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
(Çatışma değil ihtilaf olması gerekir. Savaşı anlatan bir madde zaten var. Ülkelerin kendi egemenlik alanlarını işgal etmesi gibi bir ifade sanırım doğru bir terim değil. Yeniden düzenledim.)
|notlar =
}}
'''Abhaz - Gürcü ihtilafı''', eskiden [[Abhazya özerk cumhuriyeti|özerk cumhuriyet]], bugün kısmen tanınmış olan ''de facto'' [[Abhazya]]’da [[Gürcüler]] ile [[Abhazlar]] arasındaki anlaşmazlığı ifade eder. Daha geniş anlamda Gürcü-Abhaz ihtilafı, [[Kafkasya]] bölgesindeki [[jeopolitik]] ihtilafların bir parçası olarak görülebilir. Gürcü-Abhaz ihtilafı 20. yüzyılın sonunda, 1991’de [[Sovyetler Birliği]]’nin dağılmasıyla silahlı çatışmaya dönüştü ve [[Abhazya Savaşı (1992-1993)|1992-1993 Abhazya Savaşı]]’yla sonuçlandı. Bu savaşın sonunda Abhazya fiilen Gürcistan’dan koptu ve [[Abhazya'da Gürcülere uygulanan etnik temizlik|Gürcüler etnik temizliğe]] maruz kaldı.
'''Abhazya - Gürcistan Sorunu''', [[Abhazya]]’nın [[Abhazya Cumhuriyeti]] adı ile [[Gürcistan]]’dan bağımsızlığını ilan etmesi üzerine, [[14 Ağustos]] [[1992]] tarihinde, Gürcü Milli Muhafız Birliklerinin [[Abhazya Cumhuriyeti|Abhazya]]'nın başkenti [[Sohum]] kentine saldırması, Abhazya'yı büyük oranda işgal etmesi üzerine, buna [[Abhaz]] kuvvetlerinin yanıt vermesiyle ortaya çıkan ihtilaflar.
 
== Dış bağlantılar ==