İçeriğe atla

"Adana Altın Koza Film Festivali" sayfasının sürümleri arasındaki fark

== Tarihçe ==
[[Dosya:Altın Koza1969.jpg|küçükresim|sol|150px]]
[[Çukurova]]’nın ürünü pamuğu simgeleyen Altın Koza Film Festivali ilk kez 1969 yılında ‘Altın Koza Film Şenliği’ adıyla Adana Belediyesi ve Adana Sinema Kulübü öncülüğünde gerçekleştirildi. Türk Film Arşivi’nin katkılarını da yanına alan Altın Koza Film Festivali, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile sadece [[Çukurova Bölgesi]]’nin’nın değil, ülkemizin en önemli kültür – sanat etkinliklerinden biri oldu.
 
Şenlik, ilk kez düzenlendiği [[1969]] yılından itibaren Türk sinemasına verdiği ödüllerle destek olmaya başladı. İlk yıl, [[Metin Erksan]], [[Kuyu]] filmi ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film dallarında Altın Koza'yı evine götürürken, [[Fatma Girik]], [[Ezo Gelin]] ile En İyi Kadın Oyuncu, [[Yılmaz Güney]], [[Seyyit Han]] ile En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine sahip olan ilk Altın Kozalı sanatçılar oldu.
 
1999 yılı itibarıyla Altın Koza yıla yayılan kültür sanat etkinlikleriyle devam etti. 7 yıllık aradan sonra [[12. Altın Koza Film, Kültür ve Sanat Festivali]] adıyla 2005 yılında 31 Mayıs – 05 Haziran tarihleri arasında yapıldı. 2005 yılından bu yana kesintisiz devam eden Festival, programına eklediği ‘Dünya Sineması’ ve ‘Akdeniz Filmleri Seçkisi’ ile uluslararası kimliğe bürünmüş ‘Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması’ ile de bu kimliğini pekiştirmiştir.
Altın Koza Film Festivali, [[Akdeniz Ülkeleriülkeleri listesi|Akdeniz ülkelerinin]]’nin yanı sıra [[Amerika Birleşik Devletleri]]’nden [[Japonya]]’ya kadar dünyanın pek çok ülkesinden filmi, sektörün her alanında görev yapan sinema profesyonelini konuk eden bir sinema platformu haline gelmiştir. Festival her yıl Türk sinemacıların yanı sıra Avrupa’dan da yaklaşık 700 konuğu ağırlamakta ve her yıl yaklaşık 70 bin izleyiciye ulaşmaktadır.
 
2015 yılında festivalin yarışmalı bölümleri 'Adana Konulu Senaryo Yarışması' eklenmiştir.2016 yılında da ismi Adana Film Festivali olarak değişmiştir. İlk defa bu isimle [[23. Uluslararası Adana Film Festivali]] düzenlenmiştir. Festivalin 2019 yılında ise yeniden eski adını alarak "Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali" olarak anılmaya başlamıştır.<ref>{{haber kaynağı |başlık=Adana Film Festivali, Bu Yıl Yeniden Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Adıyla Düzenlenecek |url=https://www.filmloverss.com/adana-film-festivali-bu-yil-yeniden-uluslararasi-adana-altin-koza-film-festivali-adiyla-duzenlenecek/ |erişimtarihi=12 Temmuz 2019 |eser=filmloverss.com |tarih=11 Temmuz 2019}}</ref>