İçeriğe atla

"Grossmünster" sayfasının sürümleri arasındaki fark

1950'de [[Otto Münch]] tarafından yapılmış olan bronz kapı incilden sahnelerden oluşan kabartmalarla doludur. Güney cephesindeki kapıda Münch tarafından yapılmış ve aynı şekide incilden sahnelerle bezenmiştir.
 
Batı cephesinde iki adet 64 metrelik altıgen kule bulunur. Güneydeki kuleye Karlsturm (Karl kulesi) denir ve bu kuleye çıkış mümkündür. 50 metre yükseklikteki kulenin panorama platformuna 187 merdivenle çıkılabilir. Kulenin dışına kucağında kılıcıyla oturur şekilde bir [[Şarlman]] heykeli yerleştirilmiştir. Kuzey kulesi (aynı zamanda çan kulesi de denir) ise reformcu Heinrich Bullinger'in bir rölyefiyle süslenmiştir. Onun hemen üstünde atlı bir süvari görülür, ki Alplerin kuzeyindeki en eski süvari rölyefi olabilir. Rölyef 1180 yılına tarihlenmiştir ve [[Zähringer Hanedanı|Zähringer]] hanedanından IV. Berchthold'un egemenlik alameti olduğu tahmin edilmektedir ve komşu egemenlik bölgesini gösterir. <ref>Adolf Reinle, Der Reiter am Zürcher Grossmünster. [https://www.e-periodica.ch/digbib/view?pid=zak-003:1969:26::253#29 Zeitschrift für schweizerische Archäologie und Kunstgeschichte Band 26] içinde</ref>
 
== İç mekan ==
İç mekan oldukça gösterişsiz bir şekilde bırakılmıştır. Sadece 1853 tarihli bir mimber (Kanzel), 1598 tarihli bir vaftiz kurnası ve akşam yemeği masası bulunur.
 
Renkli vitray pencereleri 1933'te İsviçreli sanatçı [[Augusto Giacometti]] tarafından eklenmiştir. Kuzey duvarında ise 16. yüzyıla ait İsa'nın kutsal yüzü betimlemesi ("Veil of Veronika" Veronica adında bir kadın, çarmıha gerilmeden önce elinde bir bezle İsa'ının yüzünü siler ve İsa'nın çehresi bu bezin üzerinde belirir. ) yer alır.
 
== Dış bağlantılar ==
19.914

değişiklik