İçeriğe atla

"Adana Altın Koza Film Festivali" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot: Otomatik yazım düzeltme
k (Bot: Otomatik yazım düzeltme)
 
Şenlik, ilk kez düzenlendiği [[1969]] yılından itibaren Türk sinemasına verdiği ödüllerle destek olmaya başladı. İlk yıl, [[Metin Erksan]], [[Kuyu]] filmi ile En İyi Yönetmen ve En İyi Film dallarında Altın Koza'yı evine götürürken, [[Fatma Girik]], [[Ezo Gelin]] ile En İyi Kadın Oyuncu, [[Yılmaz Güney]], [[Seyyit Han]] ile En İyi Erkek Oyuncu ödüllerine sahip olan ilk Altın Kozalı sanatçılar oldu.
1973 yılına kadar Şenlik beş kez sinemaseverlerle buluştu. Ancak Altın Koza, ekonomik imkansızlıklarimkânsızlıklar nedeniyle on sekiz yıl sürecek bir suskunluğa gömüldü. 1992 yılında [[Adana]] Büyükşehir Belediyesi, Adanalılar ve sanat dünyasından gelen “Altın Koza yeniden canlansın” talebini sonuçsuz bırakmayarak Şenliği, Türk sanat dünyasına yeniden armağan etti. Altın Koza, bu süreçte Adana kültür sanat yaşamındaki boşluğu doldurması gerektiğini düşünerek sinema şenliğini bir kültür sanat festivaline dönüştürdü.
[[Dosya:AKSM during Altın Koza Festival.png|thumb|200px|Altın Koza Festivali sırasında festivale ait etkinlikler için kullanılan [[Adana Kültür ve Sanat Merkezi|Altın Koza Kültür ve Sanat Merkezi]].]]
 
940.305

düzenleme