İçeriğe atla

"Çatalağzı Termik Santrali" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Yazım düzenleme: tarfından > tarafından
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (Yazım düzenleme: tarfından > tarafından)
* '''B Santrali :''' Bu gün devrede olan santral B santralidir. İki ünitesi bulunmaktadır. 70'li yıllarda yatırım programına alınmış, 80'lerde inşaatına başlanmıştır. 1989 da 1.ünitesi 1991'de 2.ünitesi devreye alınmıştır.
* '''Santralin eski sahipleri :''' Aslında santralin el değiştirmesi tamamen bürokratik bir konudur. Bazı devlet kurumlarının kapanması, bölünmesi, iş değiştirmesi gibi sebeplere dayanmaktadır. Fakat sonuç olarak santral kurulduğundan bu yana devletin idaresinde kalmıştır. 1946 [[ETİBANK]], 1970 [[TEK]], 1993 [[TEAŞ]], 2001 [[EÜAŞ]]
* '''Özelleştirme :''' Santral 90'lı yılların çoğunu özelleştirme kapsamında geçirmiştir. Fakat 1999 yılında özelleştirilmesi için yapılan ihale iptal edilmiştir. Takip eden dönemde diğer bazı santrallerle birlikte özelleştirme gruplarına alınmış fakat daha sonra bu gruplar iptal edilmiştir. Bu gün için EPDK nın görüşü ve devam eden hükümet politikaları göz önüne alındığında belirsiz bir tarihte özelleştirilmek üzere EÜAŞ tarfındantarafından işletilmeye devam edilmektedir. Son yıllardaki hükümet politikaları gereği enerji alanındaki özelleştirme programı kapsamında EÜAŞ'a bağlı 45 adet santralle birlikte Çatalağzı Termik Santralinin de özelleştirilmesi yakın bir gelecekte planlanmaktadır.
* '''Büyük rehabilitasyonlar :''' Santralin ana makinaları inşa edildiği dönemden bu yana ciddi bir rehabilitasyona uğramamıştır. 2000 li yıllarda baca gazı emisyonunu yasal sınırlara indirmek için elektrofiltre rehabilitasyonu yapılmıştır. Yine aynı dönemde denize atılan kül atık sorununa çare olması için yapımına başlanan kül barajının inşaatı devam etmektedir. Son dönemde elektrik üretim standartlarındaki modernizasyona ayak uydurulması için yeni bir güç kontrol sistemi kurulmuştur. Ayrıca santralin değişken kömüre uyum sağlayabilmesi için kazan-brülör-değirmen-kömür besleme sistamlarinde topyekün bir rehabilitasyon projesi üzerinde çalışılmaktadır.
 
935.152

değişiklik