İçeriğe atla

"Dört İmparator Yılı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Yazım düzenleme: tarfından > tarafından
(düzeltme)
k (Yazım düzenleme: tarfından > tarafından)
[[65]] yılında Pisonia, [[cumhuriyet]]'i yeniden canlandırmayı amaçlayan bir [[komplo]] tertiplediyse de başarız oldu. 67 sonu ya da 68 başında, [[Galya Lugdunensis]] valisi [[Caius Julius Vindex]], [[Hispanya Tarraconensis]] valisi Servius Sulpicius [[Galba]]'yı Nero'nun yerine geçirebilmek amacıyla onun vergi politikasını bahane ederek isyan etti.
 
Vindex'in [[Galya]]'daki isyanı başarısız oldu. Germanya sınırında konuşlu Roma Lejyonları, Vindex'i karşılamak ve hain olarak karşı koymak için harekete geçti. [[Lucius Verginius Rufus]] önderliğindeki Ren ordusu Vindex'i bozguna uğrattı, ardından Vindex intihar etti. Galba, Senato tarfındantarafından ilan edilen ilk "halk düşmanı" dır.
 
Haziran [[68]]'de, Senate kendini Nero'dan koruyabilmek için inisiyatif aldı ve onu "halk düşmanı" ilan ederek Galba'yı İmparator seçti. Kendi kendine imparator olmak isteyen [[Nymphidius Sabinus]], [[Praetorian muhafızlar]]a, Nero'ya ihanet etmeleri için rüşvet verdi. Nero, suikast sonucu öldürüldü. Galba, imparator olarak tanındı ve Lejyonlarının başında şehre girişi sevinçle karşılandı.
903.147

değişiklik