İçeriğe atla

"Mimarlık" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  1 yıl önce
k
→‎top: yazım AWB ile
k (rvv)
Etiket: Geri döndürme
k (→‎top: yazım AWB ile)
MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan Roma'lı mimar [[Vitruvius]] "De Architectura" adlı kitabında başarılı bir mimarlık için "Utilitas, Firmitas, Venustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik) etmenlerinin gerekli olduğunu ileri sürmüştür. [[Rönesans]]' ta bu tanım, "Comodita, perpetuita, bellezza" (kullanışlılık,süreklilik- kalıcılık, güzellik) olarak benimsenmiştir. 1581'de bir İngiliz yazarı mimarlığı "yapı bilimi" olarak tanımlarken 19. yüzyılda İngiliz eleştirmen [[John Ruskin]] mimarlığın "yapılara uygulanan süslemeden başka bir şey olmadığı" nı ileri sürüyordu. Amatör bir eleştirici olan Sir [[Henri Watton]] "The Elements of Architecture" (1624) adlı kitabında mimarlığın üç koşula (kullanılışlılık, sağlamlık, güzellik) yanıt vermesi gerektiğini belirtir. [[Frank Lloyd Wright]]'a göre de "mimarlık biçim haline gelmiş yaşamdır."
 
Mimarlık ve [[yapı sektörü]] birbiriyle direkt ilgilidirler. Bunun yanında bu mesleğin mensupları; [[inşaat mühendisliği]], [[makinamakine mühendisliği]], [[elektrik mühendisliği]], [[peyzaj mimarlığı]] ve [[iç mimarlık]] gibi disiplinleri yönlendirerek sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturur, ortaya bir proje çıkması için gerekecek sistemli organizasyonu yaparak, bu disiplinler tarafından planlanan, tasarlanan ve üretilen çeşitli ölçek ve kapsamdaki projelerin organizasyonu yapar.
 
Mimarlık okullarından mezun olanların, mesleğin ilgi alanının çok geniş bir yelpazeyi kapsaması nedeni ile, birbirinden çok farklı alanlarda çalışabildikleri gözlemlenmiştir.
36.127

değişiklik