İçeriğe atla

Nkosazana Dlamini-Zuma: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
'''Nkosazana Dlamini-Zuma''' (d. 27 Ocak 1949, Natal, [[Güney Afrika Cumhuriyeti]]), Güney Afrikalı siyasetçi. Dlamini-Zuma 2012-2017 yılları arasında [[Afrika Birliği]] Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.
 
Zululand Üniversitesi'nde botanik ve zooloji eğitimi almaya başlamış, daha sonra Natal Üniversitesi'nde tıp eğitimi almıştır. 1976'da Günef Afrikalı Öğrenciler Örgütü başkan yardımcısı olmuş, aynı yıl ülkesinden ayrılarak Büyük Britanya'ya gitmiştir. Daha sonra Afrika'ya dönerek [[Esvatini|Svaziland]]'a doktorluk yapmaya başlamıştır. 1985'te [[Liverpool Üniversitesi]]'nde yüksek eğitimini tamamlamıştır.
 
1992 yılında [[Afrika Ulusal Konseyi]] ile [[Frederik Willem de Klerk|Frederik de Klerk]] başkanlığındaki Güney Afrika Hükümeti arasındaki anayasa müzakerelerine katılmıştır. 1994'te [[Nelson Mandela]] Hükümeti'nde yer almış ve ülkenin ilk siyahi sağlık bakanı olmuştur. Bakanlıktaki ilk önceliği sigara ile mücadele olmuş ve 1999'da kamusal alanların tümünde sigara içmeyi yasaklamıştır. 1999'da [[Thabo Mbeki]] başkanlığında Dışişleri Bakanı olmuş ve 2009 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür. 2009 yılında [[Jacob Zuma]] hükümetinde İçişleri Bakanlığı görevine getirilmiş, 2012 yılında ise Afrika Birliği Komisyonu Başkanı görevini üstlenmiştir. Dlamini-Zuma bu görevi 2017 yılına kadar sürdürmüş, söz konusu yıl görevi yeni seçilen başkan [[Moussa Faki]]'ye devretmiştir.