İçeriğe atla

"I. Teimuraz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi
(Gerekçe: + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
'''I. Teimuraz''' ([[Gürcüce]]: თეიმურაზ I, "teimuraz") (1589–1663), [[Bagrationi]] hanedanından 1606-48 arasında [[Kaheti Krallığı|Kaheti]] kralı. 1625-32 arasında aynı zamanda [[Kartli Krallığı|Kartli]] kralıydı. On altı yaşında tahta çıktı ve bundan dolayı krallığı bir süre annesi [[Ketevan]] idare etti. Teimuraz şair olarak da Gürcü edebiyatında önemli yere sahiptir.
 
Seffeviİran şahı [[I. Abbas]]’ın Doğu Gürcistan’ı istilası I. Teimuraz ve Kartli kralı [[II. Luarsab]] [[İmereti Krallığı|İmereti]] kralına sığındılar. 1615’te Teimuraz [[Kaheti]]’ye geri döndü ve İran’a karşı ayaklanmanın başına geçti. Ertesi yıl Şah Abbas'ın yeni saldırısı karşısında yeniden [[İmereti Krallığı|İmereti]]’ye sığınmak zorunda kaldı. Şah Abbas, 1616 yılında Doğu Gürcistan’dan, [[Kaheti]] ve [[Hereti]] bölgelerini yerle bir etti; bu bölgelerden 100.000 kadar Gürcüyü sürüp İran’ın iç bölgelerine, [[Horasan]], [[İsfahan]] ve [[Feridunşehr]] eyaletlerinde iskân etti. [[Gürcüler]] 1625’te İran’a karşı yeniden ayaklanınca, I. Teimuraz’ı [[Kartli-Kaheti Krallığı|Kartli ve Kaheti]] kralı olarak geri çağırdılar.
 
I. Teimuraz İran'a karşı Marabda Savaşı’nda [[Giorgi Saakadze]] ile birlikte orduya komuta etti. Daha sonra iki Gürcü lider arasında düşmanlık baş gösterdi. Bazaleti Savaşı’nda [[Giorgi Saakadze]] Teimuraz'a yenildi. I. Teimuraz [[Kartli-Kaheti Krallığı|Kartli ve Kaheti]] hükümdarı oldu. Teimuraz görünürde [[Şah Abbas]]’ın [[vasal]]ı olduğunu ilan edince, şah da onun hükümdarlığını kabul etmek zorunda kaldı.
56.875

düzenleme