"Tevbe Suresi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(→‎top: düzeltme AWB ile)
|konu_ayetleri=
}}
'''Tevbe Suresi''' ([[Arapça]]: سورة التوبة) veya '''Berâe Suresi''', [[Kur'an]]'ın dokuzuncu [[Kur'an'ın sureleri|sure]]sidir.<ref>https://islamansiklopedisi.org.tr/tevbe-suresi</ref> Sure 113 ayetten oluşur.<ref>https://kuran-ikerim.org/meal/diyanet/tevbe-suresi</ref>
 
Tamamı [[Medine]]'de indirilen(son iki ayet hariç) indiriliş sırasıyla 113. suresuredir. olan Tevbe, 129 ayettir.Sure Adınıismini, [[Allah]]'ın kendisine samimiyetle inanan ve tövbe edenleri affedeceğini bildirdiği 104. ayetinden almaktadır.<ref>https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/sure/9-tevbe-suresi</ref> Diğer surelerin aksine bu surenin başında '[[besmele]]' bulunmamaktadır. İslam alimleri bunu [[Enfal Suresi]]'nin devamı niteliğinde olduğunu belirtse de diğer alimlere göre inkarcılara bir uyarıyla başladığı için içinde Allah'ın '[[rahmet]]' isimleri geçen besmelenin konmadığı yönündedir.
 
Tevbe Suresi, Mekkeli paganlara bir uyarı niteliğindedir. Keza ilk ayeti de bu yönde bir uyarıyla başlamaktadır: ''"Allah ve Resûlünden, kendileriyle antlaşma yapmış olduğunuz müşriklere bir ültimatomdur."'' <ref>https://kuran.diyanet.gov.tr/mushaf/kuran-meal-2/tevbe-suresi-9/ayet-1/diyanet-isleri-baskanligi-meali-1</ref>Surede yaptıkları antlaşmalara bağlı kalmayan putatapanlaraputa tapanlara "haram aylar"ın bitmesine kadar süre verildiği, süre bitiminde nerede bulunurlarsa yakalanıp öldürülecekleri, antlaşmalara bağlı kalanlara karşı ise antlaşmalara bağlı kalınmasının gerekliliği ifade edilir.
 
Tevbe Suresi'nin başında '''[[besmele]]''' bulunmaması hakkında İslam bilimcileri iddialar öne sürmüşlerdir.
10.519

değişiklik

Gezinti menüsü