İçeriğe atla

Kırkpınar Yağlı Güreşleri: Revizyonlar arasındaki fark

Kırkpınar ağası kısmındaki gizlenen yer aktarıldığı için çıkarılması gerekiyor.
Değişiklik özeti yok
(Kırkpınar ağası kısmındaki gizlenen yer aktarıldığı için çıkarılması gerekiyor.)
Daha sonra bir [[Hıdrellez]] gününde, Edirne yakınlarındaki [[Ahıköy]] çayırında aynı çift yeniden güreşe tutuşurlar. Bütün bir gün güreşmelerine rağmen yine yenişemeyen kardeş pehlivanlar, gece boyunca da mum ve fener ışığında mücadelelerini sürdürmeye devam ederler. Ancak solukları kesilerek oldukları yerde can verirler.
 
Arkadaşları onları aynı yerdeki bir incir ağacının altına gömerek oradan ayrılırlar. Yıllar sonra ise aynı yere gittiklerinde iki pehlivanın mezarlarının bulunduğu yerde gür bir pınar görürler. Bundan sonra halk orada yatanların anısına o yöreye, “Kırkpınar”"Kırkpınar" adını verirler.
 
[[I. Murad]], Edirne'nin alınmasından sonra Edirne’de güreşçiler tekkesi kurmuş ve bundan böyle de her sene güreş yapılması bir gelenek haline gelmiştir.
 
Bir başka iddiaya göre ise Kırpınar Güreşleri'nin tarihçesi çok daha öncesine dayanır. M. Atıf Kahraman'ın aktardığına göre Sarı Saltuk Bizans'ın ve Bulgarların içinde bulunduğu karmaşadan yararlanarak 1261'de Edirne'yi de Bulgarlardan aldı. Sarı Saltuk 40 yıl Edirne’deEdirne'de kaldıktan sonra Dobruca'ya gitmek zorunda kaldı ve burada vefat etti. Bunun üzerine Bizans hükümdarı Andronikos, oğlunu Edirne’yeEdirne'ye vali yaptı. Bu iddiaya göre kendisi de bir pehlivan olan Sarı Saltuk Osmanlılardan önce Kırkpınar Güreşleri'ni ilk düzenleyen kişidir.
 
== Osmanlı döneminde Kırkpınar Panayırı ==
Osmanlı Devleti döneminde yapılan Kırkpınar Panayırı, bazı yönleriyle [[Rumeli]]’nin'nin diğer yerlerinde yapılan panayırların aynısıydı. Burada da çoğunlukla [[hayvan]] ve çeşitli eşyaların alış verişi yapılır. Kırkpınar'ı diğerlerinden ayrıcalığı, güreş, [[at yarışı]], yaya koşusu gibi sportif faaliyetler “Ağa” tarafından düzenlenerek daha değerli ödüller verilmesidir.
 
Panayırın süresi 4 gündür.
Kırkpınar, Edirne'yi Ortaköy'e bağlayan 35 kilometrelik yolun üzerinde, Simavina (Samona) ile Sarı Hızır Köyleri arasında bulunan ve Balkan Savaşından sonra Yunanistan sınırlarında kalan Nazif Ağa tarlası da denilen çimenlik bir yerin adıdır. Bu alanın bir tarafı Topçu Ali Ağa'nın tarlası, bir tarafı çayırlık, bir tarafı Tikio'lu Recep Ağanın tarlası, bir tarafı Çilingiroğlu'nun sebze bahçesi ve bir tarafı da Kırklar çeşmesidir.
 
Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı sonunda Kırkpınar Güreşleri Edirne ile Mustafapaşa yolu arasındaki “Virantekke”"Virantekke" denilen yerde düzenlenmiştir.
 
Güreşler, 1923 yılından itibaren Edirne'nin “Sarayiçi”"Sarayiçi" denilen yöresinde yapılmaya başlanmıştır
 
== Kırkpınar yağlı güreşlerinin ögeleri ==
Anonim kullanıcı