"Metallica" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
| Dönemsel Üyeler = [[Lloyd Grant]] [[Bob Rock]]
}}
'''Metallica''', [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'nin [[Kaliforniya]] eyaletinin [[San Francisco]] şehrinde [[Lars Ulrich]], [[James Hetfield]] tarafından kurulmuş bir heavy metal grubudur. [[Slayer]], [[Megadeth]], ve [[Anthrax]] ile birlikte thrash metal akımının kurucusudur.1981 yılında [[James Hetfield]]'ın, [[Lars Ulrich]]'in grup kurmak için yerel bir gazetede verdiği ilana yanıt vermesi ile kurulan grubun 2003 yılı itibarıyla kadrosu; vokal ve ritim gitarda [[James Hetfield]], davulda [[Lars Ulrich]], lead gitarda [[Kirk Hammett]] ve basgitardabas gitarda [[Robert Trujillo]] şeklindedir.
 
Metallica'nın ilk albümü ''[[Kill 'Em All]]'' 1983 yılında yayınlandı. Grup, 1986 yılında yayınlanan ve tüm zamanların en ilham verici thrash metal albümlerinden biri olarak görülen ''[[Master of Puppets]]'' albümü ile hayran kitlesini genişletmeye başladı. Metallica, 1991 yılında yayınlanan ''[[Metallica (albüm)|Black Album]]'' olarak da bilinen kendi isimlerini taşıyan beşinci albümleri ile hem büyük ticari başarı hem de heavy metal tarihinin en başarılı albümlerinden birini yaptı.
Grubun adını alış hikâyesi ise Lars Ulrich ile arkadaş olan Ron Quintana'nın bir dergi çıkarmasıyla ilgilidir.Ron Quintana çıkaracağı dergisi için alternatif isimleri Lars'a sayarken Ron Quintana iki şık arasında kalmıştır.Bunlar;Metal Mania ve Metallicaydı.Lars akıllıca bir hamle yaparak Ron'a hemen Metal Mania fikrini önerir ve Metallica ismini grubu için alır.Grubun logosunuda [[James Hetfield]] hazırlamıştır.
 
Grup, bu sefer The Recycler gazetesine ana gitarist ilanı verdi. [[Dave Mustaine]] ilana cevap vermesiyle Ulrich ve Hetfield, pahalı gitar ekipmanını gördükten sonra Mustaine'i gruba dahil etti. 1982 yılının başlarında grup Metal Massacre albümü için ilk şarkısı olan [[Hit the Lights]]'ı kaydetti. Hetfield şarkıda basgitarıbas gitarı, [[Lloyd Grant]] ise solo gitarı çalıyordu. 14 Haziran 1982'de çıkan Metal Massacre albümünde grubun adı yanlışlıkla "Mettalica" olarak yazıldı. Hatadan sonra, yeni katılan basgitaristbas gitarist [[Ron McGovney]] ile birlikte ilk canlı konserini 14 Mart 1982'de Anaheim'da bulunan Radio City'de veren grup ayrıca "Power Metal" adında ilk demosunu yayınladı. Ancak Ron'un özellikle Ulrich ve Mustaine ile aralarındaki anlaşmazlık, şarkıların yaratım sürecinde neredeyse hiç katkısı olmayışı ve grup üyelerinden grubun bir elemanı olarak istediği saygıyı görememesi, 12 Aralık 1982'de ayrılmasına neden olmuştur. Bu sıralarda Hetfield ve Ulrich "Whiskey A Go Go" adlı mekanda grup Trauma grubunu izledi. İki arkadaş mekanda eğlencelerine devam ederken sahneden bir ses duydular, bunu ikisi de en başta solo gitar olarak düşünmüşlerdi ancak arkalarını döndüklerinde bunun wah-wah pedalı kullanan bir basgitaristbas gitarist olduğunu fark ettiler. James Hetfield olayı, "''Tam arkamızdan vahşi bir solo gelmişti, arkamızı döndüğümüz zaman bunun o olduğunu gördük, uzun kızıl saçlarıyla sadece işini yapıyor ve çevrede sanki kimse yokmuşçasına, tek başına odasında çalıyormuşcasına sakin ve bir o kadar harika çalan birisi vardı''" diye özetliyor. Basist [[Cliff Burton]]'a "hayran kalan" Hetfield ve Ulrich Cliff'e gruba katılmasını teklif etti. Cliff başlangıçta kabul etmese de, yılın sonuna doğru grubun San Fransisco'ya taşınması koşuluyla gruba katılmayı kabul etti. Grubun Cliff Burton ile ilk konseri 1983 yılının Mart ayında The Stone adlı bir gece kulübünde oldu. Bu ekiple Megaforce adlı bir demo yayınlayan grup kendini metal müzik çevrelerinde iyiden iyiye belli etmeye başlamıştı. Ancak, Dave Mustaine'in alkol, şiddet ve uyuşturucu problemleri grubu çok rahatsız ediyordu ve bu yüzden gruptan çıkarılmasına karar verildi. Dave'in çıktığı aynı gün [[Exodus (grup)|Exodus]] grubunun kurucularından [[Kirk Hammett]] gruba solo gitarist olarak katıldı.
 
=== ''Kill 'Em All'' (1983) ===
[[27 Eylül]] [[1986]]'da Damage Inc. turunun Avrupa ayağı sırasında grup üyeleri kendi aralarında yatacakları yerleri seçmek için kart çekerler. Cliff Burton , [[Kirk Hammett]]'ın yerinde yatmaya hak kazanır. Gece ise küçük bir [[Danimarka]] kasabası olan Ljungby yakınında tur otobüsleri yoldaki buzlanma sebebiyle şarampole yuvarlanırlar. Kazayı James Hetfield, Lars Ulrich ve Kirk Hammett ufak sıyrıklarla atlatırken uğruna grubun şehir bile değiştirdiği yetenekli basçı [[Cliff Burton]] camdan fırlayarak otobüsün altında kalmış, henüz 24 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Otobüs, çekicinin halatının kopması sonucu kaldırılırken tekrar düşmüştür. Bu ikinci düşüş sırasında Cliff'in henüz hayatta olup olmadığı bilinmemektedir. Cenaze töreninde ''[[Master of Puppets]]'' albümünden Cliff ile bütünleşen "[[Orion (şarkı)|Orion]]" adlı parça çalınmıştır, parça 2006 ''Rock am Ring'' festivalinde ''Master of Puppets'' 'ın 20. yılı için tüm albüm baştan sona çalınana kadar hiç tam uzunluğuyla çalınmamıştır. Ayrıca And Justice For All... albümündeki To Live Is To Die parçası Cliff'e adanmıştır. Kendi isteği üzerine Cliff'in külleri Bay Area'da değişik yerlere savruldu. Kendi deyişleriyle Metallica'yı Metallica yapan 3,5 yıllık basçılarının ölümünden çok etkilenen grup üyeleri, grubu dağıtmayı düşündüler fakat eğer yaşasaydı Cliff'in bunu istemeyeceğini hatırlayarak ve Cliff Burton'ın ailesinin isteği üzerine devam etme kararı aldılar.
 
Yeni basgitaristbas gitarist seçmelerine Hammett'ın çocukluk arkadaşı ve Primus grubunun basçısı Les Claypool, Prong grubundan Troy Gregory, [[Flotsam and Jetsam]] kurucularından [[Jason Newsted]] ve yaklaşık 40 kişi katıldı. Metallica'nın tüm şarkılarını ezberleyen Newsted; Hetfield, Ulrich, ve Hammett tarafndan grubun yeni basgitaristibas gitaristi olarak seçildi. 1987 yılının başlarında grup turneyi bitirip stüdyoya girerek sadece coverlerdan oluşan ve Jason'ın grupla ilk kayıt tecrübesi olan [[The $5.98 E.P.: Garage Days Re-Revisited]] isimli [[EP]]'yi yayınladı. Aynı yıl, [[Cliff Burton|Burton]]'a adanmış, hayranlar tarafından çekilen videolar, gösterilmemiş televizyon şovları, bas soloları, kişisel fotoğraflar ve konser görüntülerinden oluşan [[Cliff 'Em All]]'u piyasaya sürüldü.
 
=== ''...And Justice for All'' (1988-1990) ===
:{{Ana madde|...And Justice for All (albüm)}}
Bas gitarist olarak [[Jason Newsted]]'i kadroya katan Metallica, Cliff Burton olmadan ilk ve 4. stüdyo albümleri olan ''[[...And Justice for All (albüm)|...And Justice for All]]'' albümünü 1988 yılında piyasaya sürdü. Oldukça sert ve hareketli olan, içinde kimi progresif öğeleri bulunduran albüm muazzam bir başarı yakaladı ve Billboard 200'de 6. sıraya kadar yükselerek grubu ilk defa ilk 10'a sokmayı başardı. Fakat albümde hiç basgitarınbas gitarın sesinin duyulmaması sebebiyle kimi sert eleştiriler aldı. Ekip elemanlarının Jason'ı ilk yıllarda dışlamaları ve onun müzik bakış açısını, müziksel fikirlerini göz ardı edişleri, albümün 3'lü arasında bir yetenek şovuna dönüşmesi bunda en büyük etkendi. Albümde basgitarbas gitar vardı, ancak sesi çok kısılmıştı, ancak katmanlarına inildiğinde fark edilebiliyordu, bir nedeni de albümdeki basgitarınbas gitarın önceki albümlerden daha sık bir şekilde ritim gitarı takibinin arttırılması olmuştu. Daha önce grubun ilk günden beri desteklemediği video klip çekme politikasını da sona erdirerek eski bir depoda bir savaşın ve savaşın insanlara getirdikleri üzerine yazılmış, albümün 4. şarkısı "[[One]]"'a klip çekti. Eski bir depoda, ''Johnny Got His Gun'' adlı filmden bazı sahnelerle harmanlanmış klip grubun ilk video klibi olması sebebiyle büyük ilgi gördü. Büyük başarı yakalayan albüm sonrasında grup 2 yıl sürecek olan ''Damaged Justice'' turnesine çıktı. Artık kendi başlarına arena turlarına çıkmaya başlayan grup başarılı performanslarıyla hayranlarından tam not aldı. [[One]] adlı şarkıyla [[Grammy Ödülleri]]'ne En iyi Hard Rock/Metal Performansı kategorisinde aday olan grup ödülü [[Jethro Tull]]'e kaptırınca o yılkı albüme ''Grammy Ödülünü Kaybeden Albüm'' ibaresini ekletti.
 
=== ''Metallica (The Black Album)'' (1990-1993) ===
Nisan ayında ise film yapımcıları Joe Berlinger ve Bruce Sinofsky, gruba yeni albümlerinin yapım aşamasını filme çekme fikriyle geldi. 2 yılda 1000 saatten fazla çekim yaptılar fakat Temmuz ayında albüm kayıtları başlamadan önce Hetfield ''alkol ve diğer sebepler'' yüzünden rehabilitasyon merkezine yattı, tüm kayıtlar Hetfield Aralık'ta dönene kadar askıya alındı. Ancak sonrasında ise James, tedavi sebebiyle en geç saat 16:00'a kadar çalışabiliyordu, geri kalan zamanı ise ailesinin yanında geçiriyordu.
 
Metallica, Jason'ın ayrılmasıyla iyice kötüye giden aralarındaki iletişimi düzeltmesi için terapist ve performans koçu [[Phil Towle]]'u işe aldı. Albüm kayıtları sırasında kalıcı bir basçıları olmadığından basgitarıbas gitarı, aynı zamanda prodüktörleri olan [[Bob Rock]] çaldı. Zorlu geçen kayıtlar sonrasında grup kalıcı bir basçı bulmak için seçmelere başladı. Pek çok başarılı ismin arasından parmaklarıyla çalması, tarzı ve yeteneği sayesinde öne çıkan [[Robert Trujillo]] gruba dahil oldu fakat kayıtlar bittiğinden albüme katkıda bulunamadı. [[2003]] yılının haziran ayında Metallica'nın 8. stüdyo albümü ''[[St.Anger]]'' raflardaki yerini aldı. Diğer tüm albümlerden çok farklı bir tarzı olan ''St. Anger'' hiç gitar solosu içermemesi, Ulrich'in bateri soundu ve James'in vokalleri sebebiyle kötü yönde çok eleştiri aldı fakat grup elemanları St.Anger'ı bitirdikleri için mutluydular çünkü onlara göre bu kendilerini toparlamaları için yapmaları gereken bir şeydi.
 
2004 yılında ''[[St.Anger]]'' 'ın yapım aşamasını ve grubun içinde yaşadığı sorunları anlatan film ''[[Some Kind of Monster (film)|Some Kind of Monster]]'' vizyona girdi. Film grubun en doğal ve içten hâlini barındırdığından fanlar tarafından çok sevildi ve önemli festivallerde ödüller kazandı.
* [[James Hetfield]] - vokal, ritim gitar (1981'den beri)
* [[Kirk Hammett]] - solo gitar , geri vokal (1983'ten beri)
* [[Robert Trujillo]] - basgitarbas gitar, geri vokal (2003'ten beri)
* [[Lars Ulrich]] - davul (1981'den beri)
;
;Eski üyeler
* [[Jason Curtis Newsted]] - basgitarbas gitar, geri vokal (1986-2001)
* [[Clifford Lee Burton]] - basgitarbas gitar, geri vokal (1982-1986)
* [[Dave Mustaine]] - solo gitar (1981-1983)
* [[Ron McGovney]] - basgitarbas gitar, geri vokal (1981-1982)
;
;Dönemsel üyeler
* [[Lloyd Grant]] - solo gitar ("[[Kill 'Em All#Hit the Lights|Hit the Lights]]", 1981)
** Yalnızca ''[[Metal Massacre#Metal Massacre - 1982|Metal Massacre]]'' derlemesinin birinci baskısında. Sonraki baskısında, şarkının Dave Mustaine'nin çalmış olduğu farklı bir versiyonu kullanılmıştır.
* [[Bob Rock]] - basgitarbas gitar (''[[St. Anger]]'', 2003)
 
<center>
608.193

değişiklik

Gezinti menüsü