İçeriğe atla

"II. Boer Savaşı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik + kaynak gerektiren bilgi eklentisi
(Gerekçe: + yapıcı olmayan değişiklik + kaynak gerektiren bilgi eklentisi)
}}
 
'''II. Boer Savaşı''', '''[[Boer]] Savaşı''', '''Güney Afrika Savaşı''', '''İngiliz-Boer Savaşı''' olarak da bilinir. [[Britanya İmparatorluğu]] ile [[Transvaal Cumhuriyeti]] ve [[Özgür Orange Devleti]] adlı iki Boer ([[Afrikaner]]) cumhuriyeti arasındaki savaş ([[11 Ekim]] [[1899]]-[[31 Mayıs]] [[1902]]).
 
Güney Afrika'ya yaklaşık yarım milyon kişilik askeri yığınak yapan [[Britanya İmparatorluğu]], Boerler'i yenilgiye uğratmıştır. II. Boer Savaşı, [[İngiltere]]'nin [[Napolyon Savaşları]] ile [[I. Dünya Savaşı]] arasında girdiği en büyük ve en pahalı savaştır.
 
Boer saldırılarını durdurabilmek için demiryollarının çevresine dikenli teller ördürerek hat boyunca gözetleme kuleleri inşa ettiren Kitchener bu önlemlerden sonuç alamayınca Boer yerleşimlerini yakıp yıkarak misillemeye geçti. Boerler'in ve Afrikalılar'ın çiftlikleri ayrım gözetmeksizin yakılıp yıkıldı, kırsal kesimde yaşayan Boerler yakalanarak toplama kamplarına kapatıldı. Kamplarda tutulan Boer kadın ve çocuklarının yaşam koşulları uluslararası düzeyde büyük tepki uyandırdı. Kötü yönetilen ve sağlık koşullarına özen gösterilmeyen kamplarda yirmi bini aşkın insan öldü. Ama bu sırada saldırılarını sürdüren Boer komandolarının çoğu Kap Kolonisi'nin içlerine kadar girmeyi başardı, General Jan Smuts komutasındaki birlikler [[Cape Town]] sınırları içinde 80 km kadar ilerledi. Bununla birlikte Kitchener'ın sert ve amansız yöntemleri karşısında kesin bir zafer kazanamadı. Boerler [[Mart]] [[1901]]'de İngilizler'den barış talebinde bulundularsa da bu öneri sonuç vermedi. Sonunda, [[Mayıs]] [[1902]]'deki [[Vereeniging Barışı]]'yla Boerler bağımsızlıklarını yitirdiler.
 
Ayrıca [[Sir Arthur Conan Doyle]]'nin yazdığı [[Sherlock Holmes]] eserinde de bahsi geçmektedir.
 
<!-- kategori -->
23.571

düzenleme