İçeriğe atla

"II. Tsate" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Şablon güncelleme
k (93.182.106.10 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Vikiçizer tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Etiket: Geri döndürme
k (Şablon güncelleme)
}}
 
'''II. Tsate''' ({{dil-Dil|ka|წათე II|dil_adı=e}}) 556 yılından bilinmeyen bir tarihe kadar [[Bizans İmparatorluğu|Bizans]]'a bağlı [[Lazika]]'nın krallığını yapmıştır.
 
555 sonbaharında [[Bizans İmparatorluğu|Bizans]]lı generaller tarafından öldürülen [[II. Gubaz]]'ın erkek kardeşidir. O dönemde, Tsate, Bizans'ın başkenti [[Konstantinopolis]]'te yaşıyordu. [[Lazlar]], Bizans imparatoru [[I. Justinianus]]'a (r. 527–565), hem öldürülen kralları için adalet hem de Tsate'nin yeni Lazika kralı olarak onaylanmasını talep eden bir heyet gönderdi (Bizans'a bağımlı olan Lazika krallarının tahta çıkmalarının imparator tarafından onaylanması gerekiyordu. İmparator, Lazika krallarını kraliyet sembolleri içeren kıyafetlerle ödüllendiriyordu). Tsate, ''[[magister militum]]'' Soterichus'un eşliğinde, 556 baharında Lazika'ya geldi, ve özenle hazırlanmış bir karşılama töreniyle karşılandı. Kendisiyle ilgili bundan başka bir bilgi bilinmemektedir.<ref>Bury (1958), p. 119</ref><ref>Greatrex & Lieu (2002), p. 121</ref><ref>Martindale, Jones & Morris (1992), p. 1347</ref>
1.149.242

düzenleme