İçeriğe atla

"Sihir Bakanlığı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Dolores Umbridge: Kaynakçalı biçimde Lupin ile ilgili ek bilgi koydum.
k (→‎Dolores Umbridge: Kaynakçalı biçimde Lupin ile ilgili ek bilgi koydum.)
'''Dolores Jane Umbridge''', Sihir Bakanlığı'nda Bakanlık Müşteşarı olarak görev yapan Umbridge; solgun bir kurbağaya benzer. Tıknaz, geniş, sarkık bir yüzü ve çok geniş, gevşek bir ağzı vardır. Boynu hemen hemen yok gibidir. Yuvalarından fırlayacakmış gibi görünen iri ve yuvarlak gözleri vardır. Kısa ve kıvırcık saçlıdır. Bazen saçına kadife fiyonklar takar. Titrek ve tiz bir sesi olan Umbridge her zaman çok renkli giysiler giyer.
 
Umbridge yarı insanlardan nefret eder. 1993 yılında Bakanlıkta 'Kurt-adam Karşıtı Yasa Taslağı' hazırlamıştır. Bu taslak, Remus Lupin'in bir dönem iş bulmasını imkânsız hale getirmişti. Aynı zamanda, Hogwarts'taki ilk Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde, [[Remus Lupin]]'den "bir melez" olarak bahsetmiş ve kendisinden önce derslerin işlenme biçimini eleştirmiştir.<ref>J.K Rowling, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Syf 280. YKY Yayınları, Sevin Okyay-Kutlukhan Kutlu Çevirisi, 25. Baskı</ref>
 
1995 yılında Albus Dumbledore'un Bakanlık tarafından Hogwarts müdürlüğünden uzaklaştırılması ile Hogwarts'a müdür olarak atandı. Aynı zamanda da Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersine girmektedir. Her şeye yasak getiren Umbridge'yi okulun öğrencilerinin büyük bir çoğunluğunun yanı sıra birçok öğretmen de sevmez.
36

değişiklik