İçeriğe atla

"D'Hondt sistemi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(Enemyx tarafından yapılan 20413509 sayılı değişiklik geri alınıyor. kullanıcının mesaj sayfasında açıkladığım gibi güvenilir olmayan kaynaktan kopyalanan metin)
Etiket: Geri al
(düzeltme AWB ile)
'''D'Hondt sistemi''', Belçikalı [[hukukçu]] ve [[matematikçi]] [[Victor D'Hondt]] tarafından [[1878]]'de tasarlanmış nispi temsil sistemidir. Türkiye’de 1961’den bu yana –1965 Millet Meclisi genel seçimi ile 1966 Millet Meclisi ara seçimi dışında– bütün milletvekili genel ve ara seçimlerinde d’Hondt sistemi uygulanmıştır; günümüzde de yürürlükte olan sistem budur.<ref>25.5.1961 tarih ve 306 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu m. 32/II, 10.6.1983 tarih ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu m. 34/III</ref>
 
[[Arjantin]], [[Avusturya]], [[Belçika]], [[Bulgaristan]], [[Çek Cumhuriyeti]], [[Doğu Timor]], [[Ekvador]], [[Finlandiya]], [[Galler]], [[Hırvatistan]], [[İskoçya]], [[İsrail]], [[İzlanda]], [[Japonya]], [[Kolombiya]], [[Macaristan]], [[MakedonyaKuzey CumhuriyetiMakedonya|Makedonya]], [[Paraguay]], [[Polonya]], [[Portekiz]], [[Romanya]], [[Sırbistan]], [[Slovenya]], [[Şili]], [[KKTC]] ve [[Türkiye]]'de uygulanan seçim yöntemidir.
 
== Örnek ==