İçeriğe atla

Nablus: Revizyonlar arasındaki fark

en viki'den tercüme
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(en viki'den tercüme)
[[Yavuz Sultan Selim]] zamanında [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı]] idaresine giren şehirde [[Türkler]]in hakimiyeti 400 sene devam etti. Osmanlıların son döneminde [[Beyrut]] vilayetine bağlı Berka sancağının merkezi olan Nablus [[I. Dünya Savaşı]]ndan sonra [[İngilizler|İngiliz]] Manda yönetiminin idaresine girdi. [[1948]]'de [[Ürdün]]'ün bir parçası haline gelen Nablus [[1967]]'deki [[Altı Gün Savaşı]]ndan sonra [[İsrail]] tarafından işgal edildi.
 
== Tarih ==
Nablus şehiri 72 yılında Roma İmparatoru Vespasian şehire Flavia Neapolis ismini verdi. 5. ve 6. yüzyıllarda, Bizans döneminde, kentin Hristiyan ve Samaritan nüfüsü Bizans yöneticilere karşı ayaklanması 529 yılına kadar şiddetli bir şekilde şehrin nüfüsunun azalmasına sebeb olmuş.
 
636 yılında, Müslümanlığın erken döneminde, Filistin'in çoğuyla birlikte Neapolis Ummar İbn el-Hattab'ın İslami Arap Halifeliği'nin egemenliğine girince şehrin adı Nablus olmuş. 1099'da şehrin bir süre Haçlıların eline geçmesine rağmen, karışık Müslüman, Hristiyan ve Samiriyeli nüfusu rahatsız etmeden bırakmışlar. Sonra Ayyubid ve Memlük dönemleri başlamış. Selahaddin Eyyubi'nin Ayyubid güçleri 1187’de Filistin’in iç bölgelerini kontrol altına aldıktan sonra, var olan İslam hakimiyeti Memluk ve Osmanlı imparatorlukları altında devam ediyor.
== Ayrıca bakınız ==
* [[Megiddo Savaşı (1918)|Nablus Hezimeti]]
367

düzenleme