"C. Wright Mills" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
C.Wright Mills
(kaynaksız)
(C.Wright Mills)
{{kaynaksız}}
{{düzenle|Aralık 2006}}
 
[[Reformist]] ve karşılaştırmalı (mukayeseli) - tarihsel (1950'lerden sonra dışlanan) bir bakış açısına sahip, [[Amerikalı]] muhalif [[sosyolog]]tur. Çatışmacı bakışla, toplumsal düzen bağlantısını başarıyla kurabilmiştir. Oy kullanmamıştır. [[Pozitivizm]]e karşı çıkarak, [[sosyoloji]]ye daha hümanist bakmıştır.
 
[[Reformist]] ve karşılaştırmalı (mukayeseli) - tarihsel (1950'lerden sonra dışlanan) bir bakış açısına sahip, [[Amerikalı]] muhalif [[sosyolog]]tur. Çatışmacı bakışla, toplumsal düzen bağlantısını başarıyla kurabilmiştir. Oy kullanmamıştır. [[Pozitivizm]]e karşı çıkarak, [[sosyoloji]]ye daha [[hümanist]] bakmıştır.
[[Marx]] ve [[Weber]]’den çok etkilenmiş olup; “Yabancılaşma” kavramını Marx’tan almıştır; düşünceleri ve bakış açısı, [[Coser]] ve [[Dahrendorf]]’un çatışmacı bakış açılarına da oldukça uygun düşmektedir.
 
[[Marx]] ve [[Weber]]’den çok etkilenmiş olup; “Yabancılaşma” kavramını Marx’tan[[Marx]]’tan almıştır; düşünceleri ve bakış açısı, [[Coser]] ve [[Dahrendorf]]’un çatışmacı bakış açılarına da oldukça uygun düşmektedir.
 
“Güç” ve “İktidar” en önemli kavramlarındandır; ancak final formu olarak zora dayalı güçten çok, “Karar verme ve güç yapısı (power structure)” ile ilgilidir.
 
Mills’e göre;
 
Siyasal düzen: İnsanların, toplumsal yapıdaki güç ve otorite dağılımını ele geçirdikleri, kullandıkları ve etkiledikleri kurumları kapsar.
 
Kamuoyu; belli bir zamanda belli bir tartışmalı durum karşısında bu sorunla ilgilenen kişi ya da kişilerin gruplarında hâkim olan kanaattir. Dolayısıyla bir toplumda tek bir kamuoyundan bahsetmek mümkün değildir; sadece savaş gibi halkın tek vücut olduğu durumlarda tek bir kamuoyundan bahsedilebilir. Kamu toplumu ve kitle toplumundaki ayrımlar ise;
 
==Kamunun Öğeleri==
 
1) Kamu toplumunun temel dayanağı düşüncenin özgürce açıklanabilmesidir, toplumsal hayatta bireyler düşünce ve görüşlerinin özgürce açıklayabilmektedirler. Kamuoyu da açık tartışmalarla oluşmaktadır.
3) Kamuoyu toplumu, kendi sorunlarıyla ilgili her sorunu protesto etmeyebilirler; protesto haklarının oluşu, özgürlük ortamının varlığı sayesindedir.
 
==Kitlenin Öğeleri==
 
1) Kitle toplumunun temel dayanağı ise kitle iletişim araçlarının bireyleri manipüle ederek gönderilen mesajları tüketmelerini sağlamaktır. Düşünce ve eğilimler karşılıklı dinlenebilmesine rağmen, kendini ifade edebilenlerin sayısı azdır. Kitle toplumu, güdülenmiş toplumdur.
 
Milovan Djilas’ın “Sosyalist Toplumda Yeni Sınıf ve Tabaka” adlı eseri ve C. Wright Mills’in “İktidar Seçkinleri”, birbirlerini sosyalist ve kapitalist düzende tamamlayan iki çalışmadır. Djilas’a göre, eski sistemin bürokrat ve sosyalistleri, yeni sistemin kapitalistleri olmuşlardır.
 
[[Kategori:Toplumbilimciler]]
 
388

değişiklik

Gezinti menüsü