"Honduras" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(düzeltme AWB ile)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
 
== Ekonomi ==
Honduras'ın ekonomisi tropik fırtına [[Mitch]]'den önce ve Mitch'den sonra olmak üzere iki ayrı şekilde ele alınabilir. 1998 öncesi %80'lerde olan fakirlik, 1998'de yaşanan felaketten sonra daha da artmıştır. Bu değişim işsizlik oranında da sayılara yansır. Fırtına öncesi %31 olan işsizlik oranı 1998'i takip eden yıllarda %44'e kadar ulaşmıştır. 2003 yılında bu oranın tekrar %27'ye düştüğü belirtilmektedir.
 
== Yoksulluk ==
Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Ekonomi Komisyonu ([[ECLAC]])'nin hesaplamalarına göre [[Mitch]] 3,8 milyar dolarlık maddi hasara yol açmıştır ve bu rakam Honduras'ın [[Gayri safi millî hasıla]]'sının %70'ine denk gelmektedir. Hükümet yeniden yapılanmanın 5 milyar dolara mal olacağını tahmin etmektedir.
 
Dünya Merkez Bankası, Honduras'ı düşük gelirli bir devlet olarak Belirtmekte. Ülkenin kişi başına düşen geliri  600 ABD dolarını geçememekte birlikte Guatemala Kuzey Amerika'nın en fakir ülkesi konumunda bulunmaktadır.
 
2010 yılında, nüfusun %50'si yoksulluk sınırının altında yaşamına idame ettirmekle beraber bu oran 2016 yılında dahada artarak, nüfusun % 66'dan  fazlası yoksulluk sınırlarında yaşamlarını sürdürmektedir.
 
Honduras Son birkaç yıldaki ekonomik büyüme ile Latin Amerika'daki en yüksek oranlarını yakalayarak  yılda ortalama %7 büyümüştür. Buna rağmen, Honduras tüm Orta Amerika ülkeleri arasında en az gelişmeyi göstermiş.
Ancak  Honduras, diğer Orta Amerika ülkelerine nazaran,  İnsani Gelişme Endeksini yani  HDI'sine (genişletilmiş ve sağlıklı bir yaşam, bilgi erişilebilirliği ve yaşam standardı) giren üç faktör 1990'dan bu yana gelişti ve  beklenen yaşam süresi 73.3 yıl, beklenen eğitim süresi ise 11.2 yıl( günümüzde hala ortalama olan 6.2 yıl) olarak gözle görülür bir biçimde arttı.
 
   2009 Hondurası darbesine kadar, ülkedeki çeşitli ekonomik eğilimlere baş gösterdi. Genel büyüme, 2006-2008 yılları arasında ortalama  %5,7'iken, 2009 Hondurası darbesi ile   2010-2013 yılları arasında yıllık büyüme oranı 3,5'e geriledi. Yoksulluğu ve aşırı yoksulluğu azaltma eğilimleri tersine döndü. Ülke, sadece 3 yıl içinde %13,2  aşırı yoksulluktan %26,3'lük bir yoksulluk artışı gördü. Ayrıca, işsizlik 2008 ve 2012 arasında yüzde 6,8'den yüzde 14,1'e kadar yükseldi.
 
Honduras ekonomisinin büyük bir kısmı yalnızca 
ihracat ve birkaç  küçük ölçekli tarımına dayandığından, özellikle doğal afetlerin ekonomiye yıkıcı bir etkisi vardır. 1998  Mitch kasırgası gibi doğal afetler, özellikle fakir kırsal alanları etkilediklerinden bu eşitsizliğe katkıda bulunmuştur. Ek olarak doğal afetler sebebiyle, çiftçiler kendilerini doyurmak üzere tohumları yemesiyle ülkedeki gıda arz'ınfa ciddi düşüşler yalandı. World Neighbors, Honduras STK'sı tarafından yapılan bir çalışmada, "iş yükünün artması, temel tahılların azalması, pahalı yiyecekler ve korku" terimlerinin en çok Mitch Kasırgası ile ilişkilendirildiği tespit edildi.
 
Kırsal ve kentsel yoksullar, Mitch Kasırgası tarafından en çok zarar'a uğrayan kesim oldu. Güney ve batı bölgelerinin çevresel yıkıma maruz kalan birçok geçimlik çiftçiye(Ortakçı'da denir.) ev sahipliği yaptıklarından özellikle en çok zarar gören çifçi kesimi, Mitch Kasırgası gibi felaketler nedeniyle, tarımsal ekonomik son yirmi yılda üçte bir oranında azalmaya yol açmıştır. Bu çoğunlukla, doğal afetler gibi faktörlerden etkilenen muz ve kahve gibi ihracattaki düşüş nedeniyledir. Patuca Nehri üzerindeki yerli topluluklar da son derece sert etkilendi. Pataca orta bölgesi neredeyse tamamen tahrip olmuştur. Pirinç hasadı% 80'inden fazlası ve tüm muz, muz ve manio hasatı kaybedilmiştir. Fırtınayı takip eden rölyef ve yeniden inşa çalışmaları kısmi ve eksikti, bu da özellikle yerli topluluklar için bu seviyeleri tersine çevirmek yerine mevcut yoksulluk seviyelerini pekiştiriyordu. Yiyecek bağışlarının sona ermesi ve sonraki hasat arasındaki süre, aşırı açlığa ve Tawahka nüfusu arasında ölümlere neden oldu. En "toprak zengini" sayılanlar, toplam topraklarının% 36'sını ortalama olarak kaybetti. En “fakir” olan, daha az toplam toprak kaybetti ancak toplam toplamlarının daha büyük bir kısmını kaybetti. Bu, en fazla vurulanların, bu nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu için bekar kadınlar olduğu anlamına geliyordu.
 
== Kaynakça ==
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü