İçeriğe atla

"Otho" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  2 yıl önce
(düzeltme AWB ile)
Otho, Lusitania'da yaklaşık on yıl kaldı ve eyaleti o dönem için alışılmadık biçimde ılımlı yönetti. [[68]]'de komşu eyalet [[Hispania Tarraconensis]]'in valisi [[Galba]], Nero'ya karşı isyan başlattı ve Otho ona Roma yolunda eşlik etti. Onu bu yöne belki de Nero'dan gördüğü muameleye içerlemiş olması zorlamıştır ama bu neden kişisel hırsına çok önceden eklenmişti. Galba çocuksuzdu, yaş olarak da ilerlemişti ve Otho, [[astrolog]]'ların öngörülerinin de cesaretlendirmesi ile onun halefi olmaya talip oldu. Galba'nın favorilerinden [[Titus Vinius]]'la, onun desteğini sağlamak için kızıyla evlenmeyi içeren gizli bir antlaşma yaptı. Her nasılsa, Ocak [[69]]'da Galba'nın yasal evlatlığı [[Lucius Calpurnius Piso Licinianus]] yüzünden umutları suya düştü.
 
Otho için hiçbir şey değişmedi. Finansal durumunun kötülüğüne rağmen, eski savurganlıklarına teşekkür ederek, [[Praetorian Muhafızlarmuhafızlar]]'ın yirmi üç askerinin hizmetini satın alacak kadar parayı bulabildi. [[15 Ocak]] sabahında, (Piso'nun evlatlık edinilmesinden sadece beş gün sonra), Otho her zamanki gibi İmparatora saygılarını sunmak için törene katıldı ve ardından kişisel işlerini mazeret göstererek hızlı bir şekilde suç ortaklarıyla buluşmak için huzurdan ayrıldı. Kendisine Praetorian kampına kadar eşlik edildi, kısa bir şaşırma ve karasızlığın ardından İmparator olarak selamlandı.
 
Muhteşem bir edayla Forum'a geri döndü ve [[Kapitol]]'un eteklerinde kaynağı belirsiz bir ihanet söylentisiyle uyarılmış olan Galba tarafından karşılandı, kalabalık meraklı vatandaşlar muhafızların kışlasının yolu üzerinde toplanmışlardı. Palatine'de görevli olan ve İmparatora eşlik eden [[cohort]] , birdenbire onu terk etti. Galba, yeni evlatlık edinilmiş oğlu Piso ve diğerleri Praetorianlar tarafından acımasızca öldürüldüler. Kısa boğuşma sona erdi, Otho kampa zaferle döndü ve aynı gün usulüne uygun olarak [[senatör]]'ler tarafından [[Caesar Divi Filius Augustus|Augustus]], "tribunal(kanun koyucu) güç" ve "principate" (devletin başı)'e ait asaletler verildi. Otho başarısını, Pretorian muhafızların ve ordunun geri kalanının, Galba'nın yönetime ulaşmasına yardım ettikleri için bekledikleri altını reddetmesi sonucu ona gücenmelerine borçluydu. Aynı zamanda Şehir halkıda Galba'yla mutlu değildi ve Nero'nun anısını sevgiyle anıyorlardı. Otho'nun İmparator olarak ilk icraatı gösterdi ki, olanlar konusunda unutkan değildi.
84.175

değişiklik