İçeriğe atla

Takiyettin Mengüşoğlu: Revizyonlar arasındaki fark

iç bağ.
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (vb. gibi → gibi)
(iç bağ.)
'''Takiyettin Mengüşoğlu''' (1905-1984), [[felsefi antropoloji|felsefi antropologi]] ve değerler üzerine çalışmalar yapmış Türk [[filozof]].
 
1905 yılında [[Malatya]]'nın [[Hekimhan]] ilçesine bağlı [[Ağılbaşı]] mahallesinde doğdu. Orta öğrenimini Sivas'ta tamamladı. İnsan dünyasında ortaya çıkan somut problemlere yaklaşan özgün bir felsefi antropoloji geliştirmiştir. Almanya'da Maarif Vekaleti'nin bursu ve referansıyla Felsefe okudu, doktorasını da bu ülkede Almanca olarak verdi<ref>Takiyettin Mengüşoğlu'yla Konuşma, [[Arslan Kaynardağ]], Yazko Felsefe, Sayı 6, sy.5-9</ref>. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde profesör olarak görev yaptı. En önemli kitabı ''Felsefeye Giriş'' adlı kitabıdır.
== Felsefesi ==
İnsan felsefesi olarak bilinen alanın Türkiye'deki temsilcisidir. "İnsan nedir?" sorusu üzerine sorgulamalar yürüten bu felsefe Antik Çağ'da başlar, [[Immanuel Kant]] ile temelleri oluşturulur. Felsefi antropoloji olarak da anılan etkinlik 1930'larda [[Max Ferdinand Scheler|Max Scheler]] ve [[Ernst Cassirer]] ile devam eder. Aynı dönemde, 20. yüzyılın ilk yarısında, Takiyettin Mengüşoğlu insanın kendi kendisini özel bir felsefe dalının araştırma konusu yapar. İnsanın dünyadaki yerini açıklığa kavuşturmaya
25.296

düzenleme