İçeriğe atla

"Kayı, İdil" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Tarihçe: Yazım hatası düzeltildi, Gramer düzeltildi
(→‎Tarihçe: Yazım hatası düzeltildi, Gramer düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
(→‎Tarihçe: Yazım hatası düzeltildi, Gramer düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik mobil uygulama değişikliği Android uygulaması değişikliği
 
== Tarihçe ==
Kayı Köyü tarihi M.Ö.2000'li yıllara kadar gitmektedir. Mardin’in[[Mardin]]’in tarihine  göre, Antakya’yı, Nusaybin’i ve Midyat’ı[[Midyat]]’ı kuran Nikkaur adındaki bir kral aynı  zamanda Kayı Köyünü'de kurmuştur. İlk adı Hetel idi. Bu kelime arapça olup, “Verimli Verimli Toprak  ”Toprak” anlamına gelmektedir.
 
Kayı Köyü; [[Mezopotamya]] bölgesinin en Eski Süryani yerleşim yeridir. [[Cehennem Deresi]] (Newala Hedile) olarak bölgede tanınan coğrafyanın merkezidir. Bölge Hz. Ömer zamanında müslüman olmuştur. Bölgenin Dicle Nehrine yakınlığı sebebiyle tarihte bir çok medeniyetin istilası altında kalmıştır. [[Hz Ali]]'nin [[Dicle]] nehrinin kenarında askerleri ile dinlenirken, Kayı Köyü Mağaralarında dinlendikleri rivayet edilir.
 
Kayı Köyünde Süryanilerden kalma Dera Barana Kilisesi mevcuttur. I. Dünya Savaşından sonra Bölgeden Avrupaya göç eden Süryanilerin üçüncü ve dördüncü kuşak torunları günümüzde bu köyde bulunan kiliseyi ziyaret etmektedir.
 
Cumhuriyet döneminde Midyat ve çevresinde gerçekleşen Ali Batı İsyanı nedeniyle Hâverka Konfederasyonu bir dağılım içine girmiştir. Bu dağılım sürecinde Aşiret olarak bölgenin lider pozisyonunu Kayı Köyünün de mensup olduğu [[Ömerka Aşireti]] elinde bulundurmuştur.
 
Kayı Köyü başlangıçta Mardin İline bağlı bir Köyköy iken; 18 Mayıs l990 tarih ve 20522 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 16 MAYISMayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla [[Şırnak]] İlinin İdil İlçesine bağlanmıştır.
 
== Coğrafya ==
Anonim kullanıcı