İçeriğe atla

"Vasili Kandinski" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
1904'te Kandinskiy ve Münter 4 yıl sürecek olan [[Venedik]], [[Tunus]], [[Hollanda]], [[Fransa]] ve [[Rusya]] gezilerine başladılar. Gezileri boyunca [[Van Gogh]], [[Gauguin]] ve [[Monet]] gibi [[Empresyonizm|empresyonisterin]] sanat yaklaşımları konusunda incelemelerde bulundular. 1908'de tekrar Münih'e dönerek yerleştiler.
 
Kandinsky 1909 yıllarında ünlü emprovizasyonlarına başladı. 1911'de Kandinskiy, [[Münter]] ve diğer arkadaşları ile Münih'dekiteki geleneksel sanatçılar derneğini ile bağlantılarını kopartarak [[Der Blaue Reiter]] (Mavi Binici) akımını oluşturdu. İki kısa yıldan sonra bu yeni grup Kandinskiy'nin önderliğinde [[Matisse]], [[Picasso]], [[Delauney]] ve [[Paul Klee|Klee]] gibi zamanın önemli yaratıcılarını etrafında toplamıştı bile. Der Blaue Reiter yeni dönem için müzik, tiyatro ve bilimsel alanları da kapsayarak soyut resim, gerçekçilik akımları, primitive sanatlar ve çocuksu çizimler için adeta bir yön gösterici işlevindeydi. Böylece Münih dünyada önemli bir sanat merkezi haline geldi.
Kandinskiy yaklaşımını 1912’de yayımlanan ''[[Sanatta Zihinsellik Üzerine]]'' adlı kitapta geliştirdi. Kandinskiy için sanat, manevi değerlerin betimlenmesidir. Her sanat dalı dışsal yapısı itibarıyla birbirinden ayrılsa da buluştukları ortak nokta, insan ruhunu arıtıp, harekete geçirebilecek iç amaç için çaba vermeleridir.
 
1914'te savaş başladığında Kandinskiy Rusya'ya geri döndü, ve [[Nina Andrevskaya]] ile evlendi. Gabriele Münter Münih'dete kaldı.
 
1920 yılında, Sanatsal Kültür Enstitüsü adlı kurum için, [[süprematizm]], [[Vladimir Tatlin]]’in (1885-1953) ‘Malzemelerin Kültürü’, [[konstrüktivizm]] ve kendi teorilerini içeren [[pedagoji]]k bir program hazırlamak için görevlendirildi. Bauhaus bünyesindeki öğretim kadrosuna dahil olacağı tarih olan 1922 senesine kadar bu çalışmanın yürürlüğe konmasını bekledi. 1921 yılında RAKHN’de (Rusya Estetik Akademisi) aktif olarak görev aldı. Bir sene sonra Almanya’ya gitti ve [[Nazi]]lerin 1933 yılında kapatacağı [[Bauhaus Okulu]]’nda eğitmen olarak görev aldı. 1922’de Berlin’de gerçekleştirilen ilk Rus Sanat Sergisi, Erste Russische Kunstausstellung’a katıldı. 1924’te [[Feininger]], [[Alexej Jawlensky|Jawlensky]] ve [[Paul Klee|Klee]] ile birlikte [[Mavi Dörtlü]]’yü (''Blaue Vier'') kurdular. 1933'te [[Adolf Hitler|Hitler]] kapatana kadar [[Bauhaus]]'da hocalık yaptı.