İçeriğe atla

Aconcagua: Revizyonlar arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  3 yıl önce
düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
[[Arjantin]] [[Andlar]]ı'nda, [[Mendoza]] eyaletinde, [[Şili]] sınırının yakınlarında bulunur. On kilometreye kadar uzanan 5 [[buzul]]u vardır. Adının nereden geldiği kesin belli değildir. Tahminler ''Arauca Aconca-Hue'' ya da ''Ackon Cahuak'' ([[Quechua]] dili) kelimelerinden türediği yönünde olup, "''Taş Bekçi''" anlamındadır.
 
Buraya ilk bahsi edilen bilimsel gezi, [[1897]] yılında, ingiliz ''Edward Fitzgerald'' tarafından yaapılmıştır. [[İsviçreliler|İsviçreli]] [[Matthias Zurbriggen]], [[14 Ocak]] [[1897]] tarihinde [[zirve]]ye tırmanan ilk kişi olmuştur. Birkaç gün sonra gezi grubundan iki kişi daha kendisini takip etmiştir. Zirve yapan ilk Arjantinli ise [[8 Mart]] [[1934]] tarihinde asker ''Nicolás Plantamura'' 'dır. İlk kadın ise [[7 Mart]] [[1940]]'data [[Fransızlar|Fransız]] ''Adriana Banca'' 'dır. [[2004]] yılında ise ilk defa Aconcagua'nın zirvesine [[Rubia]] adında bir köpek çıkmıştır.
 
Dağa tırmanmak için en ideal zaman [[Kasım]] ile [[Mart]] arasındaki mevsimdir. Dağ bütün Dünyadaki dağ tırmanıcıları arasında çok sevilen bir dağdır. Dağın eteklerinde, sezon boyunca [[millî park]] rehberlerinin bulunduğu, çok iyi donatılmış iki [[kamp]] üssü vardır. Tırmanışa geçmeden önce Mendoza'daki Aconcagua-Park idaresinden izin belgesi satın alma mecburiyeti vardır.