İçeriğe atla

Şeyhülislam: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
[[Dosya:Djemaleddin Effendi.jpg|thumb|260px|[[II. Abdülhamit]] döneminde ([[1891]]-[[1907]]) yılları arasında 16 yıl şeyhülislamlık yapmış olan [[Cemaleddin Efendi]]]]'''Şeyhülislam''' ya da '''Şeyh-ül İslam''' ([[Osmanlıca]]: شَيْخُ الإسْلام), dini konularda en yüksek derecede bilgi ve yetkiye sahip olan kimse anlamına gelir. [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı Devleti]] zamanında şeyhülislam dini konularda en yüksek yetkiye sahip devlet görevlisiydi. Gerektiği zaman dini sorunlarla ilgili görüşlerini fetva yayınlayarak açıklardı. Bu fetvalar kanun niteliği taşırlardı. [[1920]] yılında [[Ankara]]'da kurulan Meclis Hükümetinde bu makam [[Şeriye ve Evkaf Vekaleti]] adıyla "Bakanlık" olarak yer aldı. Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonra [[1924]] yılında [[laiklik]] ilkesinin kabul edilmesi sonucu bu bakanlık kaldırıldı. Yerini ''[[Diyanet İşleri Başkanlığı]]'' aldı.
 
1424'dete [[Molla Fenârî]]'ye bu unvanın verilmesiyle, son Osmanlı Şeyhülislâmı [[Medenî Nuri Efendi]]'nin [[1922]]'de kabinesiyle birlikte istifa etmesi arasındaki 498 yıl boyunca sürmüştür.
 
1424-1922 yılları arasında 131 şeyhülislam 175 defa bu makama tayin edilmiştir. [[Ebu's-Suûd Efendi]] 29 yılla en fazla; Memikzade Mustafa Efendi de 13 saatle en az bu makamda kalan şeyhülislamdır.