İçeriğe atla

Procopius: Revizyonlar arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  3 yıl önce
düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(157_Procopius.jpg adlı dosya, Sealle tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:per c:Commons:Deletion requests/Files in Category:PD-Coins-Krenzer)
(düzeltme AWB ile)
Procopius, İmparator Julian'ın [[363]] yılında [[Pers İmparatorluğu]]'na karşı çıktığı sefere katıldı. Kendisine emanet edilmiş 30.000 askerin başında Ermenistan'a doğru harekete geçti ve Kral [[II. Arshak]]'a katıldıktan sonra Julian'ın karargâhına geri döndü. Julian'ın ölümü sırasında, söyletilere göre onun tarafından ardılı olarak seçilmiş ancak Roma Ordusu'nun [[Jovian]]'ı imparator olarak seçmesi üzerine hayatını korumak için saklandı. Antik kaynaklar, Procopius'un hayatının saklanarak geçen bölümünün detayları üzerinde aynı fikirde değillerdir ancak hepsi onun [[Kadıköy, İstanbul|Kalkedon]]'da [[Roma Senatosu|senatör]] Strategius'un evinin önünde açlıktan bilincini kaybetmiş ve güncel durumun ne halde olduğundan habersiz olarak ortaya çıktığı konusunda hemfikirdir.
 
Tam bu sırada, Jovian ölmüş ve [[I. Valentinianus]] tahtı kardeşi [[Valens]] ile paylaşıyordu. Procopius, hiç vakit kaybetmeden kendini imparator ilan etmek için harekete geçti. [[Constantinople]]'de dinlenen ve imparatorluk kentini kontrol altında tutan iki lejyona rüşvet verdi. Bundan kısa bir süre sonra [[28 Eylül]] [[365]]'dete kendini imparator ilan etti ve çabucak [[Trakya]] ve [[Bithynia]]'da kontrolü ele geçirdi.
 
Valens, bu isyanla ilgilenme göreviyle harekete geçti ve sonraki aylarda müttefiklerinden kararsız halde olan sadâkatsiz şehir ve birimlerle mücadele etti. Nihayetinde her ikisinin orduları [[Thyateira Savaşı]]'nda karşı karşıya geldi ve Procopius'un birlikleri yenildi. Savaş alanından kaçsa da geride kalan iki takipçisi tarafından Valens'e ihbar edildi. Valens, her üçünü [[27 Mayıs]] [[366]] tarihinde idam ettirdi.