"Seyyid Kutub" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎Hayatı: düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(→‎Hayatı: düzeltme AWB ile)
1949 yılında [[Amerika Birleşik Devletleri]]'ne gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu özdekçiliği eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini ''[[primitif]]'' olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, ''[[İslam'da Sosyal Adalet]]'' isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha ''[[seküler]]'' olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade ''edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini'' savunuyordu.
 
Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, [[sahih]] bir çizgiyi savundu. [[İslamiyetİslam]]teiyette var olan [[hurafe]]leri eleştirdi.
 
Mısır'a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp [[Müslüman Kardeşler]] teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilişkisi devam etti.
1.320.303

değişiklik

Gezinti menüsü