"Henri Matisse" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
k (→‎top: yazım AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
[[1898]] yılında, kendisine dört yıl önce bir kız çocuğu vermiş olan Amelie Parayre ile evlenen Matisse, [[Camille Pissarro]]’nun tavsiyesi üzerine balayında Turner’ın resimlerini görmek üzere [[Londra]]’ya gitti. Paris’e döndükten sonra ilkbahar ve yaz aylarını geçirmek üzere [[Korsika]]’ya geçti ve burada [[Akdeniz]] ışığı, renklerine yeni bir parlaklık kazandırdı.
 
[[1900]] - [[1904]] yılları arasındaki dönemde, [[Cezanne]]’ın Mattisse üzerinde kesin bir etkisi vardır. Matisse, bu sırada sergilere de katılmaktaydı; [[1903]]’de'te Salon d’Automne’a (Sonbahar Salonu) resim verdikten sonra [[1904]] yılında Vollard’ın galerisinde ilk kişisel sergisini gerçekleştirdi. [[Cezanne]], [[Van Gogh]], [[Picasso]] ve modern sanatın öncüsü sayılan daha birçok sanatçıya henüz tanınmadan sahip çıkan Vollard’ın galerisinde sergi açmak, en azından kısıtlı fakat öncü bir sanat ortamının ilgisini uyandırmış olmalıdır.
 
Matisse [[1905]] yılı yazını Derain ve bir süre Vlamick’le birlikte Akdeniz kıyısında bir balıkçı kasabası olan Collioure’da geçirdi. [[Akdeniz]], hayatı boyunca Matisse için sanatına güç veren bir çekim merkezi oldu. Derain, Vlaminck ve Marquet ile birlikte, 1905 Paris Sonbahar Salonu sergisine katıldı. Bu sanatçı grubunun birbirine paralellik gösteren çalışmaları, şiddetli bir halk tepkisinin oluşmasına neden oldu ve eleştirmen Louis Vauxcelles bir yazısında onları pervasız renk seçimleri nedeniyle ''Fauves'' (Vahşiler) olarak niteledi. Bu tanımı kabul ederek kendilerine [[Fovizm|Fovist]] diyen sanatçılar, resimlerinde rengi temel unsur olarak kullanıyor ve saf rengin ifade gücünden yararlanmayı amaçlıyordu. Eleştirilerin hedefinde Matisse ve özellikle de onun ''Şapkalı Kadın'' adlı resmi yer aldı. Halkın ve tutucu sanat çevrelerinin tepkisini çeken bu resim, dönemin avangart sanatına ilgi duyan Stein’lar (Michael) tarafından satın alındı.
831.929

değişiklik

Gezinti menüsü