"Enes bin Mâlik" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Gramatik olarak bir kaç hatayı düzelttim.
(Enes bin Malik maddesinde genel bilgileri tarafsız ve objektif bir uslupla yazmaya gayret ettim. Ibn-i Sad ve Ibn-i Hacer gibi Islam Tarih Biliminde kabul gören tarihi kaynakların yanında Almanca olarak yine aynı kaynaklara bağlı olarak yazılmış Wikipedia maddesinden yararlandım)
k (Gramatik olarak bir kaç hatayı düzelttim.)
 
== Hayatı ==
SahabeSahabeler arasında en uzun ömre, en cok evlada sahip olanlardan birisidir.
 
==== Medine Yılları ====
Enes`in ailesi, Hazrec kabilesinin bir kolu olan Beni Neccar`dan Ümmü Süleym bint-i Milhan ve Mâlik ibn en-Nadr`dır. İslamiyete göre son peygamber olarak kabul edilen Muhammed bin Abdullah Medine`ye göç ettiğinde, Enes sekiz on yaşlarında bulunuyordu. Annesinin Enes`i ona hediye etmesiyle, Muhammed bin Abdullah`ın ölümüne kadar ki on sene boyunca hizmetinde bulunmuştur. Bedir Savaşı`nda hazır bulunmakla beraber aktif olarak savaşa katılmamıştır.
 
==== Dört Halife DönemindeDönemi ====
Ebû Bekir döneminde, Bahreyn bölgesinin zekâtını toplamakla vazifelendirilmiştir. Ömer bin Hattab’in zamanında ise Medine’de hem yönetimde danışma heyeti olarak fonksiyonu bulunan meşveret meclisinde bulunmuş, hem de fıkıh dersleri vermeye başlamıştır. Osman bin Affan zamanında Basra’da kalan fıkıh dersleri vermeye devam eden Enes bin Mâlik, Ali bin Ebu Talib`in halifeliği zamanında da yaşamıştır.
 
Basra’da vefât eden en son Sahabedir Enes bin Mâlik. Basra şehrinde vefâtına yakın hastalandı. Basra’ya 9-12 km. mesafede bulunan Tat denilen yerde vefât etti ve oraya defnedildi. Cenazesi Muhammed bin Sîrîn tarafından gasl, techîz ve tekfîn olundu.
 
== KAYNAKKaynak ==
İbn Hacer el-Askalânî - '''el-İSÂBE - Cild-1, Sayfa 71'''
 
İbn Sa`d, Kitabü't-Tabakati'l- Kebir, Cild-7, Sayfa 45
31

değişiklik

Gezinti menüsü