İçeriğe atla

Baygon: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltme AWB ile
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (→‎Dış bağlantılar: düzenleme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
'''Baygon''' [[S. C. Johnson & Son]] şirketine ait [[pestisit]] markasıdır. [[Cırcır böceği]], [[hamamböceği]], karıncalar, marangoz karıncaları, örümcekler, [[gümüşçün]] ve [[sivrisinek]] gibi haşerelerin yok edilmesi ve kontrolü için kullanılan bir [[insektisit]]tir ([[böcek ilacı]]).<ref>http://www.scjohnson.com.au.trafficmanager.net/products/baygon/baygon.aspx</ref> 1975'te Baygon, [[Avustralya]]'da hamamböceği ve diğer sürünen böcekleri öldürmek için ilk yüzey spreyi geliştirdi.
 
Baygon, 1975 yılında [[Almanlar|Alman]] kimya üreticisi [[Bayer AG]] tarafından piyasaya sürüldü. 2003 yılında, marka, markayı S. C. Johnson & Son'a sattı. Anlaşmanın bir parçası olarak, pestisitlerde kullanılan aktif maddeler hala Bayer tarafından üretilmekte ve özel olarak SC Johnson'a sunulmaktadır.
 
Baygon ürünleri aktif maddeler olarak piretroidler, cyfluthrin, transflutrin, prallethrin ve karbamat propoksür ve organofosfor klorpirifos içerir.<ref>https://www.clemson.edu/public/regulatory/pesticide-regulation/bulletins/bulletin-5-protecting-honeybees.pdf</ref> Tüketici ürünü böcek öldürücülerinde kullanılan konsantrasyonlarda, piretroidler aynı zamanda böcek kovucu özelliklere de sahip olabilirler ve düşük dozlarda insanlara genellikle zararsızdırlar, fakat hassas bireylere zarar verebilirler.<ref>https://www.baygon.com.ph/en-ph/products/baygon-multi-insect-killer</ref> Yeterli miktarda yutulursa, titreme, [[dispne]], nefes darlığı ve felç gibi çeşitli hastalıklara yol açabilirler.
== Dış bağlantılar ==
*[https://www.whatsinsidescjohnson.com/mt/en/brands/Baygon Sitesi]
 
[[Kategori:1975 tanıtımları]]
[[Kategori:Bayer markaları]]
1.333.128

düzenleme