İçeriğe atla

"Antienflamatuvar" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎top: düzeltme AWB ile
(''Antienflamatuvar ('antienflamatuar, antiinflamatuar), iltahapla savaşan ilaçlar daha doğru bir tanımlama ile, yangı önleyici anlamına gelir.'' Bu cümlede 'iltihapla' kelimesi yanlış yazılmış.Düzelten:Oğuz Kağan Gürbilek)
(→‎top: düzeltme AWB ile)
{{unreferencedkaynaksız|tarih=Kasım 2016}}
'''Antienflamatuvar''' ('''antienflamatuar'', ''antiinflamatuar''), [[İltihap|iltihaplailtihap]]la savaşan ilaçlar daha doğru bir tanımlama ile, yangı önleyici anlamına gelir. Herhangi bir maddenin iltihap azaltıcı özelliğine binaen verilebilecek isim olarak da tanımlanabilir.Herhangi bir maddenin iltihap üzerindeki deprese edici özelliğine binaen verilebilecek isim olarak da tanımlanabilir. [[Analjezik]]lerin neredeyse yarısını oluşturan antienflamatuarlar enflamasyon yani iltihaplanmayı azaltarak ağrıyı azaltırlar.
 
[[Yangı|İltihap]], fiziksel, kimyasal ya da biyolojik herhangi bir saldırıya karşı [[doku (biyoloji)|dokuların]] gösterdiği özgül tepkidir. Bu durum, kullanılmakta olan antienflamatuar maddelerinin sayıca çokluğunu çeşitliliğini açıkladığı gibi, bunların etki tarzları arasındaki farklılıkları da açıklar.Genel olarak Antienflamatuar etkili bileşikler çeşitli yolaklarla enflamasyonu  meydana getiren enzimin inaktivasyonu veya çeşitli mediyatörlerin salınımının engellenmesi ile etkili olurlar. Kortizonlu antienflamatuarlar önce [[damar]] tonusunu artırırlar, sonra [[lökosit]] istilasını yavaşlatır ve özellikle fibroblast ve granülasyon dokusunun oluşumunu kösteklerler. Salisilatlı olanlar iltihabın başlangıç devresinde etkilidirler. [[Ödem]] üstündeki etkilerine bir de ağrı kesici etkileri eklenir.
1.332.802

değişiklik