İçeriğe atla

"Nahda Hareketi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

düzeltme AWB ile
(→‎İktidar: düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
Mart 2011'de yapılan anketler Nahda Hareketinin [[Tunus]]'taki siyasi partiler arasında % 29 oranıyla ilk sıraya yükseldiğini göstermiş, partiyi % 12,3 ile [[İlerici Demokratik Parti]] ''(PDP)'' ve % 7,1 ile [[Ettajdid Hareketi|Yenilenme (Ettajdid) Hareketi]] izlemiştir. Bu anket [[Tunus]]luların % 64,1'inin "ülkedeki siyasi partilerden nefret ettiklerini" ortaya koymuştur. Bu başarı bazı laiklerin seçimlerin ertelenmesini desteklemelerine ve "yeni [[Tunus]]'taki yerlerinden endişe eden birçok laik ve kadının korkusuna" neden olmuştur.
 
Mayıs 2011'de Nahda Genel Sekreteri [[Hammadi Cibali]] ''İslam ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi''nin davetiyle [[Washington, DC|Washington]]'a gitti. ABD Senatörleri [[John McCain]] ve [[Joe Lieberman]] ile görüştü.
 
24 Ekim 2011'de [[Tunus Kurucu Meclisi]] seçimlerinde, ülke tarihinin ilk şeffaf seçimini diğer partilerin açık ara önünde % 40 oy oranı ile 217 sandalyenin 89'unu alarak kazanmıştır.<ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Ennahda_Movement Ennahda Movement] İngilizce Wikipedia</ref>