"Chieti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
== Coğrafi konum ==
 
[[Dosya:Map of comune of Chieti (province of Chieti, region Abruzzo, Italy).svg|thumb|leftsol|250px |Chieti beldesinin Chieti ili içindeki konumu]]
 
Chieti şehri [[Roma]]'nın 200 km kuzeybatısında, merkezi-doğu Abruzzo'da, 330m rakımlı olan, kuzeyinde "Pescara Nehri" vadisi ve güneyde "Alento Nehri" vadisi bulunan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Hem [[Adriyatik Denizi]] sahillerine yakınlığı; hem "Majella Masifi" ve "Gran Sasso Masifi"'ne yakınlığı ile çok zengin ve değişik dağlık manzaraları olduğu; hem de İtalya'nın ana ulaşım ağı üzerinde olması dolayısıyla sehrin coğrafi konumu çok uygun bir mevkidedir. Şehir Adriyatik Denizi ve [[Apeninler]]'deki kuzey-güney yönlü önemli tren hatları ve merkezi İtalya'da Adryiyatik tarafında bulunan A14 ve A25 otoyolları üzerindedir.
Chieti şehrinin iklimi ılıman Akdeniz iklimidir. Şehir iklimi bir taraftan 20 km uzaklıkta olan Adriyatik Denizi, diğer taraftan 25–30 km uzaklıkta olan "Majella Masifi" dagları tarafından etkilenmektedir. Bu ozellik dolayisyla şehir maksimum ve minimum ısıları arasinda cok büyük fark bulunmamakta ve yine gunduz ve gece ısıları cok degisik olmamaktadır.
 
En soğuk ay olan Ocak ayı sıcaklık ortalaması 6-7 °C; en yuksek 10,9  °C ve en dusuk 4-5  °C olur. En sıcak ay olan Temmuzda ortalama isi 20-21 °C olur. Kuzey Afrika'dan gelen rüzgar tesriyle gece isisi 20-21  °C olmaktadır. Yazin 45-50 gun isi maksimum 30  °C olamakta ve bu sicaklik yuksek nem ilke cok daha fazal hisedilmektedir. Fakat bazen sıcak ve kuru "Fon" rüzgarları sehrin yazlarına tesir yapmakta ve yazları "fon" estigi zamanlar isi artmakta ve nisbi nem orani dusmektedir.
 
Yağışlar Abruzzo'nun deniz sahillerinde buluna bolgelerine kiyasla cok daha fazladir ve Chieti'de yagislar guz ve kis (Ekim ve Kasim) aylarındadır. Bu aylarda şehirdeki yagislar 80-100 gun gibi kisa bir zaman araliginda oldugu için bu yagislarla birlikte büyük simsekli ve gokgurultulu firtinalar da cok gorulmektedir. Yazin ise şehir genellikle kuru ve yagissiz gecmektedir. Fakat zaman zaman, ozellikle Agustos sonlarında, Kuzey Atlantikten Alpleri asan siklonik basinc dusuklukleri dolayisiyla ogleden sonraları hava birden degisip simsekli ve gokgurultulu firtinalar ve yagmur gorulmektedir.
 
<div class="NavFrame" style="clear:both; text-align:center;">
<div class="NavHead" style="background:#2380c1; border:1px solid silver;text-align:left; font-size:100%">[[Dosya:Nuvola apps digikam.png|leftsol|20px]]<center>'''<span style="color:white">Chieti</span>'''</center></div>
<div class="NavContent">
 
1.307.192

değişiklik

Gezinti menüsü