İçeriğe atla

"Stradivarius" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎top: düzeltme AWB ile
(→‎Kaynakça: düzeltme AWB ile)
(→‎top: düzeltme AWB ile)
[[Dosya:Stradivarius violin front.jpg|thumb|rightsağ|170px|Berlin Musikinstrumentenmuseum'da sergilenen 1703 yapımı bir ürün.]]
'''Stradivarius''', telli çalgılarda ve özellikle [[keman]]da, [[Antonio Stradivari]] ve ailesinin bir [[marka]]sıdır.
 
Günümüzde, Stradivarius kemanların maddi değeri de manevi değerleri kadar yüksektir. Ünlü müzayede salonu Christie's'in düzenlediği açık artırmada, 2006 Mayıs'ında bir "Hammer" (çekiç) adı verilen bir Stradivarius kemanın 3,54 milyon Amerikan Doları'na satıldığı,<ref>[http://www.hurriyet.com.tr/kultursanat/6260214.asp?m=1] {{tr icon}}</ref> bir konserde klasik keman ustası David Garrett'ın yanlışlıkla kırması üzerine, onarımının bile 100.000 Euro'yu bulduğu bilinmektedir. Stradivarius kemanlar bugün ya özel koleksiyoncuların elinde bulunmakta, ya da müzelerde sergilenmektedir. Buna en bariz örnek İspanya'daki [http://en.wikipedia.org/wiki/Palacio_Real Royal Palace] ve Berlin'deki ''Musikinstrumentenmuseum'' müzesinde sergilenmektedir. Kemanların kullanılanları ise, dünyaca ünlü filarmoni ve [[senfoni]] orkestraları tarafından çok özel günlerde konserlerde kullanılmaktadır.
 
[[Dosya:Stradshp.jpg|thumb|leftsol|300px|Edgar Bundy tarafından 1893'te yapılan Stradivari'nin tablosu.]]
== Özelliği ==
Tamamen el yapımı olan Stradivarius kemanı, diğer tüm markalardan ayırdeden özellik Teksas A & M Üniversitesi’nde inceleme konusu olmuş, Antonio Stradivari’nin kemanlarını yaparken kullandığı ağaçtan kemana sürülen verniğe dek her şey uzmanlar tarafından incelenmiştir. Bugün hala bir kemanın Stradivarius olup olmadığının anlaşılması, biyokimyagerler ve konunun ustası kişilerce uzun ve özenli araştırmalar tarafından belirlenebilmektedir. Colorado üniversitesi ve Brigham Young üniversitesi uzmanlarının araştırmasına göre de Stradivari’nin keman yapımında kullandığı verniğin reçine, terebentin yağı ve etil alkolden oluşan özel bir karışım olması ve kimyasal işlemden geçirilen akağaç ve ağacın geliştirilmesinde [[boraks]] kullandığı sonucuna varılmıştır.
1.321.786

değişiklik