"Kristof Kolomb" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(Düzeltme yapıldı.)
(düzeltme AWB ile)
 
== Hayatı ==
Açık bilgi biyografisine göre, Kolomb Ekim [[1451]]'de doğdu.{{factKaynak belirt}} Babası Domenico Colombo, Cenova ve Savona arasında orta sınıf bir yün dokuma çalışanı idi. Susana Fontanarossa annesi ve Bartelemeo erkek kardeşi idi.
 
Bartelemeo, [[Lizbon]]'da haritacılık dükkânında ilk gençlik yıllarında çalışıyordu. Kolomb'un ilk yılları hakkında bilgi azdır. Muhtemelen eksik olan eğitimini alıyordu. Ceneviz diyalektiği ile konuşuyordu. Yazısının birinde, 12 yaşında iken denize gitmiş olacağını iddia ediyordu. [[1470]]'in ilk dönemlerinde Rene I of Anjo'nun hizmetindeydi. Onun başarısız olan Napoli Krallığı'nı fethetme girişimini desteklemek için. Daha sonra, Ege denizindeki bir ada olan Chios'a kısa seyahat yaptı. Mayıs [[1476]]'da, [[Cenova]]'dan [[Kuzey Avrupa]]'ya değerli kargo taşıyan askeri bir konvoyda yer aldı. [[13 Ağustos]] 1476'da, Güney [[Portekiz]] sahilleri açıklarında Portekiz gemilerince yolları kesildi. Kolomb, ardından gelen savaşta yaralandı fakat [[Portekiz]]'in küçük bir kasabası olan Lagos'da karaya çıkmayı başardı.
 
== Fiziksel görünümü ==
[[Dosya:Portrait of a Man, Said to be Christopher Columbus.jpg|thumb|leftsol|Kristof Kolumb]]
Kristof Kolomb'un varlığını içine alan bol miktarda sanat çalışması olmasına rağmen güvenilir, çağdaş bir resmi bulunamadı. [[1595]]'te Theodero de Bry Kolomb'un yağlı boya bir resminden sonra, madeni bir resim kalıbı yaptı. Bu kalıp, Sebastiano del Piomba'nın portresiyle benzerlik gösterir. Bu nedenle bu yağlı boya portresi Kolomb'u bazı doğruları ile gösterir. Yıllar sonra sanatçı, yazılı tanımlamalardan onun görünümünü yeniledi. Bu yazılar onun kırmızı saçlara sahip olduğunu tanımlıyor ki, yaşamında erken beyazladı. Açık derili kişi olmasına rağmen, çok miktardaki güneş ışığı yüzünü kırmızıya döndürdü.
 
== Dili ==
Kolomb isimli bir dokumacı hakkında, Ceneviz dökümanları bulduysa da (aynı zamanda kaydedildi) ki Kolomb ayrıca İspanyolca da yazıyordu. Ve lisanı portekiz veya [[Katalanca]] fonetiği ile kullanıyordu. Kendisi için yazdığı kişisel notlarında, kardeşine, İtalyan arkadaşlarına ve [[Cenova]] Bankası'na yazdığı zaman bile. Cenovalı iki erkek kardeşi yün dokumacılarıydı ve İspanyolca da yazıyorlardı. Ceneviz İtalyancası o zaman yazılabilir bir lisan değildi. Latince, diğer taraftan okul dili idi ve Kolomb bunda mükkemmeldi.{{factKaynak belirt}} Gemi sefer defterini Latince; sır olan şeyleri ise [[Yunanca]] yazıyordu.
 
== Kutlanma ==
1.179.042

değişiklik

Gezinti menüsü