İçeriğe atla

Absürdizm: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
(düzeltme AWB ile)
Değişiklik özeti yok
'''Absürdizm''', herhangi bir [[yaratıcı]] olmadığından [[insan]]lığın [[evren]]de bir anlam bulmasına yönelik uğraşlarının boşa bir çaba olduğunu ve eninde sonunda bu anlam uğraşının başarısız olacağını söyleyen [[Felsefe listesi|felsefi düşünce akımı]]dır.
 
Absürdizm, [[varoluşçuluk]] ile bağlantılıdır fakat birbiriyle karıştırılmamalıdır. Absürdizmin kökenleri [[19. yüzyıl]] Danimarkalı filozof [[Søren Kierkegaard]]`'a dayanır. [[Albert Camus]]`'nün [[Sisifos Söyleni]]`'yi yayınlanmasıyla Absürdizm`inabsürdizmin sınırları belirlenmiş ve tam anlamıyla ortaya çıkmıştır. [[II. Dünya Savaşı]] sırasında işgal edilen [[Fransa]]`'da absürdist (saçma, uyumsuz) görüşler yaygınlık kazanmıştır.
 
== Søren Kierkegaard ==
Camus`'dan bir yüzyıl önce [[Danimarkalılar|Danimarkalı]] filozof [[Søren Kierkegaard]] dünyanın absürdlüğüabsürtlüğü (usa aykırı olması, saçmalığı) hakkında birçok yazı kaleme almıştır. Günlüklerinde Absürdabsürt için şöyle der:
 
{{ksöz|"''AbsürdAbsürt nedir? Kolayca görülebileceği üzere, ben rasyonel bir varlık olarak mantığım ve amacım doğrultusunda, düşüncelerimin yansıttığı biçimde hareket etmek zorundayımdır: Başka bir şey yaptığımı sanmam da mantığımın ve düşüncelerimin doğrultusunda olur, kısacası başka türlü hareket edemem ve yine hareket etmemin zorunlu olduğu yerdeyimdir... AbsürdAbsürt ya da absürdün erdemiyle hareket etmem inancımın doğrultusunda olur... Hareket etmek zorundayım fakat düşüncelerim yolu kapatıyor ve olasılıklardan birini alarak şöyle diyorum: Yaptığım hareket budur, başka türlü yapamam çünkü buraya düşüncelerimin yansıtmasıyla getirildim."''}}
 
Ünlü eseri [[Korku ve Titreme]]`'de [[YaradılışYaratılış]] hikâyesinde adı geçen [[İbrahim]]`'den örnek verir. [[Tanrı]] [[İbrahim]]`'e oğlu [[İsmail]]`'i öldürmesini söylemiştir. Oğlunu öldürmek üzereyken bir melek onu durdurur. Kierkegaard bu hikâyenin absürdün erdemi olduğunu düşünür.
 
== Amaç nedir? ==
Absürdizm`eAbsürdizme göre insanlar tarih boyunca yaşamlarında bir anlam bulmaya çalışmışlardır. Fakat bu dünyayla ilgili usa uygun bir cevap bulmak mümkün olmayacağından bu arayış kaçınılmaz olarak faydasız olacaktır. Sonunda ise insanları iki yoldan birine seçmeye itecektir: "''Hayatın anlamsız olduğu sonucu''" ya da "[[Tanrı]]`'ya inanmak, bir dine yapışmak" . Fakat yukardakiyukarıdaki argüman tekrar uygulanabilir: "Tanrı`'nın amacı nedir?" [[Søren Kierkegaard|Kierkegaard]], Tanrı`'nın bilinebilir mantıklı bir amacının olmadığına inanır, absürtüabsürdü Tanrı`'da da bulur.
 
[[İntihar etmek]] hayatın saçmalığına karşı "uğraşmaya değmez" demektir ve rasyonel bir tepki gibi görülebilir. Fakat birçok insana göre bu bir çözüm değildir, ölüm absürtüabsürdü ortadan kaldırmaz, absürt ile bağlantıyı koparır sadece. [[Albert Camus]], [[Sisifos Söyleni]]`'de intiharın faydalı bir çözüm olmadığını söyler, çünkü hayat bütünüyle absürt ise onunla savaşmanın yolu aradaki bağı sürdürmekten geçer. Eğer bilinç yaşamıyorsa ki absürtüabsürdü trajik yapan Sisifos`'un taşın düşeceğinin farkında olmasıdır, akıl ve absürt arasındaki etkileşim var olmayacaktır. [[Ölüm]] ise bunu ortadan kaldırır ve ölümde de bir anlam yoktur, kısacası intihar insanın nihai [[yazgı]]sını hızlandırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Camus, asıl isyanın yaşarken absürteabsürde baş kaldırmak olduğunu söyler.
 
==Absürdizm'inAbsürdizmin Varoluşçulukvaroluşçuluk ve Nihilizmnihilizm ile İlişkisiilişkisi==
{{Original research|date=December 2009}}
{| class="wikitable"
* [[Korku ve Titreme]], [[Søren Kierkegaard]]
* [[Ölümcül Hastalık Umutsuzluk]], [[Søren Kierkegaard]]
* [[Godot'yu Beklerken (kitap)|Godot'yu Beklerken]] , Absürt tiyatro örneği, [[Samuel Beckett]]
* [[Yabancı (Albert Camus romanı)|Yabancı]], [[Veba (kitap)|Veba]], [[Düşüş (kitap)|Düşüş]] ve [[Sisifos Söyleni]] , [[Albert Camus]]
* [[Dönüşüm (öykü)|Dönüşüm]], [[Franz Kafka]]`'nın uzun öyküsü.
 
== Kaynakça ==
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.levity.com/corduroy/camusabs.htm Absürt Kahraman], Bob Lane`'nin yazısı 1996. (İngilizce)
* [http://www.absurdist.cc/ The New Absurdist] (İngilizce)
 
43.933

düzenleme