İçeriğe atla

"Muhammed İkbal" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(→‎Kaynakça: düzeltme AWB ile)
'''Muhammed İkbal''' ([[Urduca]]: '''محمد اقبال''', [[Hintçe]]: मुहम्मद इक़बाल; 8 Kasım 1877 - 21 Nisan 1938), [[Pakistan]]lı İslam alimi, [[şair]], [[filozof]] ve [[politika]]cı.
 
Şiirleri çağdaş Urdu ve [[Fars edebiyatı]]'nın en önemli yapıtlarındadır. '''Allâme İkbal''' olarak da bilinir. [[Hindistan]]'daki [[müslüman]]ların bağımsızlık mücadelesini ilk defa dile getiren kişidir.
1873 yılının 9 Kasım’ında hayata gelmiştir. Pakistan’ın [[Pencap, Hindistan|Pencap]] eyaletine bağlı Siyalkut kentinde hayata gözlerini açan Muhammed İkbal bir diğer ismi ile Allame İkbal, dini bütün bir anne ve babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini Kur’an üzerine almıştır.<ref>[http://www.bilgihocasi.com/muhammed-ikbal-kimdir/ Muhammed İkbal Kimdir] BilgiHocası.com Erişim tarihi: 30 Kasım 2016.</ref>
Doktora eğitimini tamamladıktan sonra tekrar İngiltereye dönerek, eğitim aldığı [[Cambridge Üniversitesi]]'<nowiki/>nde Felsefe ve İngiliz Edebiyatı dalında profesör olarak üniversitede akademik kariyer hayatına başladı. Daha 35 yaşında olmasına rağmen Profesörlük unvanını almış bir akademisyendir.
 
1908'de [[Hindistan]]'a döndüğünde, yazı ve şiirlerine hayranlık duyanlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. [http://www.bilgihocasi.com/muhammed-ikbal-kimdir/ Muhammed İkbal] Friedrich Nietzsche, Henri Bergson ve Goethe adlı ünlü filozofların etkisinde kalmıştır. En çok etkilendiği kişi ise Mevlana Celaleddin Rumi'dir. Çocukluk çağından beri derin bir dini bilgiye sahip olan İkbal, Mevlana'yı kendisine rehber edinmiş ve bunun ardından İslam medeniyetinin kültür, tarih, siyasısiyasi geleceği üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarına başlamıştır.
 
Muhammed İkbal ülkesinin siyasetine de katılmış ve halkını bu konularda yönlendirmişti. Onun bu konudaki düşüncesi ise, "Siyaset; çalışmak, izzet ve şerefe davet etmektir" şeklinde idi.
40.473

değişiklik