İçeriğe atla

"Omurilik soğanı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

1) beynin parçası olduğu netleştirildi. 2) vestibulospinal, retikulospinal yollar için geçerli değil. netleştirildi. ki kortikospinal yoldaki sinirlerin de %90'ı burada geçmekte.
(195.142.198.73 tarafından yapılan 17654136 sayılı değişiklik geri alınıyor. (Vikipedi:Biçem el kitabı))
(1) beynin parçası olduğu netleştirildi. 2) vestibulospinal, retikulospinal yollar için geçerli değil. netleştirildi. ki kortikospinal yoldaki sinirlerin de %90'ı burada geçmekte.)
[[Dosya:Medulla oblongata.gif|250px|thumb|Medulla oblongata animasyon]]
 
'''Omurilik soğanı''' veya '''medulla oblongata''', [[beyin kökü]]nün ileparçası olan, beyinle [[omurilik]] arasında yer alıralan bölge. Böylece beyin ve diğer vücut organları arasındaki bağlantıyı sağlar. Üstündeki [[pons]]tan sulcus pontobulbaris, altındaki [[omurilik]]ten (medulla spinalis) [[foramen magnum]] ile ayrılır.
 
Beyne giren bütün sinirler omurilik soğanından geçer. Omurilik soğanı, istemsiz çalışan iç organların kontrol merkezidir. Solunum, sindirim, hapşırma, kusma, yutma, çiğneme, idrar yapma gibi refleksleri kontrol eder. Ayrıca burada, [[kortikospinal yol]]un parçası olarak beynin sağ lobundan gelen sinirler[[motor nöron|motor sinir]]lerin çoğunluğu vücudun sol kısmına, sol lobundan gelen sinirler sağ kısmına gönderilir.
 
== İşlevler ==