İçeriğe atla

Emevî halifeler listesi: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
k (Cobija, Emevî halifeleri listesi sayfasını Emevî halifeler listesi sayfasına yönlendirme üzerinden taşıdı: Anlatılmak istenen "Emevî uyruklu halifeler" kavramı, "Emevî devlet reisleri"nden ziyade. O yüzden -i takısı fazlalık, biz de biliyoruz imlasını. Ayrıca tartışılacaksa da eski adına taşınarak tartışılır.)
Değişiklik özeti yok
'''Emevî halifelerihalifeler listesi''', Emevî Hanedanı'nın halifelik unvanına sahip olan hükümdarlarının yer aldığı liste. Emevî ismi [[Dört Halife]] döneminden (632-661) sonra [[İslam Devleti]]'ne egemen olan Emevî Hanedanı'nın kurucusu [[Muaviye]]'nin büyük-büyük-babası [[Ümeyye bin Abdişems]]'ten ve Mekkeli Kureyş kabilesine bağlı Ümeyye ailesinden gelmektedir. Muaviye, [[Ömer bin Hattab|Ömer]] döneminin sürdüğü 641'de Şam valisi olarak atanmış ve Suriye'yi denetimi altına almıştı. 661'de kurduğu halifelik devletinin başkenti de Şam'dı. Emevîler, [[Muhammed]]'in ölümünden sonra kurulan dört Arap halifelik devletinin ikincisidir. Kurulmasından sonra oldukça büyüyen [[Emevî Devleti]] bir imparatorluk haline gelmiş ve arazi yüzölçümü bakımından birbirine bağlı arazilerden oluşan imparatorlukların en büyük dördüncüsü olmuştur.
 
Muaviye'nin 661'de halifeliğini ilan etmesi ile son Emevî halifesi [[II. Mervan]]'ın 750'de [[Abbâsîler]] tarafından bozguna uğratılması arasında geçen sürede on dört Emevî hükümdarı halifelik yapmıştır. Bunlardan ilk üçü olan Muaviye, [[I. Yezid]] ve [[II. Muaviye]] Ebu Süfyan bin Harb'ın soyundan geldiği için ''Süfyaniler kolu'' adını taşırlar. II. Muaviye'nin ardından gelen [[I. Mervan]]'la sülalenin diğer bir koluna geçildiğinden dolayı bundan sonra gelen diğer tüm Emevî halifelerine ''Mervanîler kolu'' adı verilmiştir.
117.377

düzenleme